Septoplasti Ameliyatı
  • 160
  • 0

Septoplasti ameliyatı, doğuştan ya da sonradan oluşabilecek kıkırdak bozukluklarının giderilmesi işlemidir. Bu işlem nefes almada güçlük gibi sağlık sorunlarının giderilmesi için yapılır. Burun dış görünümünde kesinlikle bir değişim söz konusu değildir.

Her burun eğriliği için Septoplasti ameliyatı gerekli olmayabilir. Burun yapısında septumdan farklı olarak nefes almamızı kolaylaştıran ve burunun nemlendirilmesi işlevi olan ‘konka’ adı verilen anatomik yapılar mevcuttur. Bazen yapısal bazen de alerjik nedenlerle konka yapılarında büyüme ve şişme gerçekleşebilir. Bu durum nefes almayı çok zorlaştırır. Genellikle septoplasti ameliyatlarında ek olarak konkalara da müdahale edilebilir. Bu işlem ile daha başarılı sonuçlar elde edilir.

Burun içinden yapılan küçük bir kesi ile septuma ulaşılır. Belirlenen eğrilikler düzeltilir, kemik çıkıntısı var ise törpüle işlemi yapılır. Burun dış çatısı ile ilgili herhangi bir işlem yapılmayacağı için bölgede herhangi bir morarma ya da şişlik oluşmayacaktır.

Septoplasti Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Septoplasti ameliyatı lokal (bölgesel) anestezi ya da genel anestezi altında yapılabilir. Genel anestezi altında yapılacak olan ameliyatta, hasta en az 6 saat öncesinde yeme ve içme işlemini durdurmalıdır. Düzenli kullanılan ilaçlar (kan sulandırıcı, diyabet ilaçları, tansiyon ilaçları gibi) var ise doktorun mutlaka bilgilendirmesi gerekir. Herhangi bir vitamin takviyesi, bitki çayı benzeri ürünler kullanılıyorsa ameliyat tarihinden 1 hafta önce durdurulmalıdır.

Septoplasti Ameliyatı Sonrası

* Genel anestezi altında yapılan işlemlerden sonra ortalama 6 saat ağızdan beslenme sağlanmaz.

* Septoplasti ameliyatında buruna tampon yerleştirilmesi halinde bir süre ağızdan nefes alınması gerekecektir. Bu az miktarda da olsa kan sızıntılarına neden olacaktır. Küçük kanamalar normal bir durumdur. Ağrılar oluşabilir bu durum doktorun önerisinde alınan ağrı kesicilerle giderilecektir.

* Bazı durumlarda antibiyotik kullanılması gerekebilir. Ameliyatı gerçekleştiren doktorun önerisi ile kullanılması istenilen tüm ilaçlar düzenli bir şekilde alınmalıdır.

* İyileşme süreci boyunca sırt üstü yatılmalı ve baş yüksekte tutulmalıdır.

* Kanamalar sonucu burun içinde kabuklanmalar meydana gelebilir. Bu kabuklanmalar oksijen suları ile giderilebilir.

* Ameliyat sonrasında ödem nedeni ile tıkanıklıklar oluşabilir. Bu durumu ise gerekli burun spreyleriyle gidermek mümkün.

* Ameliyat sonrasındaki ilk 10 gün kesinlikle sümkürülmemeli. Bu durum ciddi kanamalara sebep olabilir. Hapşırma durumlarında ise ağız açık bırakılarak burundaki basınç azaltılmalı. Hapşırıklar sürekli ise yine doktor önerisi ile gerekli alerji ilaçları kullanılabilir.

* Sıcak banyo yapılması burunda kanamalara sebep olabilir bu yüzden ılık şekilde banyo yapılmalıdır.

* Burun estetiği ameliyatında olan gözlük kullanımı kısıtlaması bu operasyonda gerekli değildir.

Septoplasti ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak için WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!