• 864
  • 0

Kepçe kulak ameliyatından bir gün sonrasında kulaktaki pansuman değiştirilir ve bir bandaj takılır. Bandaj yaklaşık 3 hafta boyunca kullanılmalıdır. Kulaktaki kıkırdak yapının bandaj sayesinde eski haline dönmesi engellenir ve sertleşme zamanı ile yeni şeklini alır. Bandaj aynı zamanda kulaktaki ödemin daha kısa sürede geçmesini sağlar ve yatarken kulağın yastığa sürtünmesini engellemiş olur.  Ameliyat sonrasında kulak bölgesinde hissizlik oluşabilir. Bu hissizlik durumu birkaç hafta içinde geçecektir.

Kepçe Kulak Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Kulak gelişimi 5-6 yaşlarına kadar devam eden bir süreçtir. Kulak gelişim zamanı bittiği andan itibaren yaş sınırı olmadan ameliyat yaptırılabilir. Kepçe kulak ameliyatının, okul öncesi dönemde yaptırılması önerilir. Bu yaştaki çocuklar arasında fiziksel görüntü ile şakalaşmalar fazladır. Bu da çocukta psikolojik sorunlara ve özgüven kaybına neden olabilir. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatlarının erken yaşlarda yaptırılması büyük bir avantaj olarak değerlendirilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ameliyat öncesinde, hasta kullandığı ilaçlar var ise doktora bildirmelidir.
  • Kan sulandırıcı ilaçlar, antibiyotikler, vitamin takviyesi gibi ilaçlar kullanılıyorsa en az 2 hafta öncesinde bırakılmalıdır.
  • Özellikle sigara kullanımı yaraların geç iyileşmesine sebep olacağı için ameliyattan önce ve sonrasında da kullanılmamalıdır.
  • Alkol kullanımı da ameliyattan 1 hafta önce bırakılmalıdır.
  • Diyabet, tansiyon, kolesterol, guatr gibi kronik hastalıkları olan ve bu hastalıklar için ilaç kullanan hastalar mutlaka doktoru bilgilendirmelidir. Gerekirse ek tahliller yapılabilir.
  • Kadınların regl dönemlerinde ameliyat olmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Fakat yine de regl dönemlerinde ödem ve şişlikler daha fazla olacağı için çok mecbur kalınmadıkça bu dönem tercih edilmemelidir.
  • Ameliyatta bir gün öncesinde banyo yapılmalı ve vücut temizliği gerçekleştirilmelidir. Ayrıca uykunun da iyi alınması gerekir.
  • Ameliyat öncesinde enfeksiyon, boğaz kuruluğu gibi rahatsızlıklar hissedilirse bu durum doktora mutlaka bildirilmelidir.
  • Ameliyat günü hastaneye gelirken; rahat kıyafetler tercih edilmeli, makyaj yapılmamalı ve oje sürülmemelidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulak arkasından yapılacak bir kesi ile ameliyata başlanır. Kulak kıvrım noktasından yapılacak olan kesi hiçbir iz bırakmaz. Kesi işleminden sonra kulaktan gerekli miktarda doku çıkarılır ve kıkırdak yapı ortaya çıkarılır. Ortaya çıkarılan kıkırdak dokuya kalıcı dikişler uygulanarak şekil verilir ve kulak kepçesi ile kafa arasındaki mesafe daraltılır.

Açılmış olan kesi kendiliğinden eriyebilen iplerle dikilir ve ameliyat sonlandırılır.

 

Yorum Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!