• 931
  • 0

Kepçe kulak ameliyatı fiyatları her ameliyatta olduğu gibi bazı kriterlere göre değişiklik gösterir. Ameliyatı yapacak olan doktorun uzmanlığı ve tecrübesi, hastanenin konumu, özellikleri, hastaya sunduğu konfor, ameliyat yapılacak bölgenin yoğunluğu, ek olarak uygulamaların yapılıp yapılmayacağı gibi kriterlere bağlı olarak fiyatlarda değişiklikler gözlenebilir.

  • Kulak ve kafa açısı fazla geniş olabilir. Bu da kulağın dışarı doğru durmasına sebep olur.
  • Kulak kıvrımları oluşmamış olabilir. Bu da kulağın dümdüz durmasına neden olur.

Bu iki nedenden dolayı kepçe kulak ameliyatı yapılmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Okula başlama döneminden önce kepçe kulak ameliyatının yaptırılması, çocuk psikolojisi açısından yararlı olacaktır. Bazı çocuklarda kepçe kulak oluşumu özgüven eksikliğine neden olabilir. Kepçe kulak ameliyatı ile oluşacak psikolojik sorunların önüne geçilecektir. Fakat genellikle ergenlik dönemlerinde ya da daha yetişkin dönemlerde bu ameliyat tercih ediliyor.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Küçük yaşlarda yapılan ameliyatlar genel anestezi altında gerçekleştirilir. Yetişkin bireylerde ise lokal anestezi tercih edilir. Ameliyat ortalama 1,5 saat sürer. Kepçe kulak ameliyatına, kulak arkasından bir deri parçasının çıkarılması işlemi ile başlanır. Kıvrım oluşturmak için dikiş yapılacak yerler işaretlenir, kıkırdak yapı törpülenir ve kıvrım yaratılacak şekle getirilir. Kulak ile kafa arasındaki açı daraltılır. Bazı durumlarda kulak kepçesi ile kulak memesinin geriye doğru gitmemesi görülebilir. Bu gibi durumlarda kulak memesine de müdahalede bulunulması gerekir. Kulak arkasındaki deriye estetik dikiş yapılarak ameliyat sonlandırılır.

Kepçe Kulak Ameliyatı ve Sonrası

Ameliyatta kulak arkasından bir kesi yapılır. Tam kulak arkasından yapıldığı için ameliyat sonrasında iz kalmaz. Ameliyat sonrasında diş alma gibi bir durum yaşanmaz. Kepçe kulak ameliyatı, genel ya da lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir. Ameliyatla aynı gün içinde hasta taburcu edilebilir. Birkaç gün sonra normal yaşantıya dönülebilir. 2-3 gün sonra banyo yapılabilir. Ameliyatlı bölge herhangi bir darbeye karşı korunmalıdır. Tam iyileşme bir hafta sonra gerçekleşmiş olur. Ameliyat sonrasında bandaj uygulaması yapılır. Doktorun belirttiği süre boyunca bu bandaj çıkarılmamalıdır. Bu bandaj aynı zamanda kulakta oluşacak olan ödemin azaltılmasını sağlamak ve uyku pozisyonunda kulağın yastığa sürtünmesini engellemek için kullanılmalıdır.

 

Yorum Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!