Işık dolgusu fiyatları
  • Estetik
  • Yazan hayrullah korkmaz
  • 22 Haziran 2019
  • 1
  • 0

Işık dolgusu, kadın ve erkeklerin çökme, morluk vb. nedenlerden dolayı yorgun ve yaşlı görünmelerini ortadan kaldırmak için göz altına uygulanan bir yöntemdir. Göz çevresinde oluşan bu olumsuzluklar göz altında bulunan yağ yastıkçıklarının zamanla hacmini kaybetmesinden ve kemik yapısındaki erimeden kaynaklanır. Yapılan ışık dolgusu sayesinde hacim artışı sağlanarak, gözaltındaki morluklar ve çökmeler hatta kırışıklıklar ortadan kaldırılır. Hatta tüm bu sorunlar tek seferde yapılacak uygulama sayesinde cildin uzun bir süre genç görünmesini sağlamaktadır.

Işık dolgusu sayesinde;

· Göz altında morluk,

· Göz altında çökme,

· Göz altındaki kahverengi halkalar,

· Göz altı kırışıklıkları,

· Yorgun, hüzünlü ve yaşlı yüz ifadesi gibi olumsuzluklar ortadan kaldırılır.

Işık dolgusu yapılırken, akışkanlığı yüksek olan ve vücudumuzda doğal olarak da bulunan hyaluronik asit içeren dolgular tercih edilmelidir. Bu madde laboratuar ortamında hazırlanan bir madde olduğu için steril olur ve enfeksiyon ya da alerjik reaksiyonlara neden olmaz. Bunun dışındaki maddeler komplikasyonlara neden olduğu güvenilir değildir ve profesyonel kişiler tarafından tercih dilmez.

Hyalüronik asit içeren dolgu maddesi yan etkiye neden olmamasına rağmen hamile olan ya da emziren annelere uygulanmaz. Ayrıca 12 yaş altındaki çocuklara uygulanması da uygun görülmez. Bunun dışında;

· Pıhtılaşma bozukluğu olan yani hemofili hastalarına kanama oluşabilme ihtimalinden dolayı uygulanmaz.

· SLE, Hashimoto tiroiditi, Behçet hastalığı gibi otoimmün hastalıkların aktif olduğu dönemde uygulanmaz.

· Dolgu maddesine karşı alerjisi olan kişilere uygulanmaz.

Işık Dolgusu Fiyatları

Işık dolgusu özel malzemeler kullanılarak yapılan bir uygulamadır. Kullanılan malzeme içeriğinde tek bir madde bulunmaz. Ciltte istenen etkiye ulaşabilmek için birden fazla malzemenin karışımından oluşur. Işık dolgusunda kullanılan özel madde, ideal oranlarda hesaplanarak elde edilir. Hyalüronik asit ile birlikte antioksidan, amino asit, B6 vitamini doğru oranda, özel bir teknikle karıştırılır ve dolgu maddesine dönüştürülür. Dolgu maddesi hazırlandıktan sonra ince uçlu enjeksiyon yardımı ile kemiğin üzerine enjekte edilir.

Işık dolgusu göz altına tek işlem olarak uygulanabileceği gibi, birden fazla estetik uygulama ile de yapılabilir ve üst göz kapağı uygulamaları, yanak dolgusu gibi ekstra işlemler söz konusu olursa; ışık

dolgusu fiyatları değişkenlik gösterir. Aynı zamanda fiyatlar belirlenirken, kişinin göz altı kapak durumu ve hyaluronik asit miktarı da fiyat belirlenmesinde önemli kriterlerdir.

Işık dolgusu uygulamasında hastaya ek bir uygulama yapılıp yapılmayacağı da fiyatlar konusunda değişikliklere neden olmaktadır. Seçilen doktorun uzmanlığı, bilgi ve birikimi, uygulamanın gerçekleştirileceği hastanenin donanımı, bulunduğu il, ilçe, hastaya sunulan konfor gibi faktörler de ışık dolgusu fiyatlarına etki etmektedir. En doğru fiyat bilgisi, seçilen doktor ile yapılacak olan ön görüşme ve bu doğrultuda belirlenecek planlama sonrasında ortaya çıkacaktır.

Işık Dolgusu Nedir?

Göz çevresi ilerleyen yaşın en belirgin özelliğidir. Göz altlarında oluşan şişlik, morarma, çökme gibi durumlar kişinin olduğundan daha büyük bir yaşta görünmesine neden olabilir. Özellikle göz altı bölgesinde ortaya çıkan yaşlanma belirtilerini en aza indirmek için ışık dolgusu tercih edilmektedir. Daha genç ve dinamik görünmek isteyen bireyler için oldukça etkili olan ışık dolgusu yöntemi, gözler ve yanaklar arasındaki kontur farkını azaltarak daha sağlıklı görünmeye yardımcı olmaktadır. Kontur farkının ortadan kalkması ile ciltteki renk farkı da ortadan kalkabilmektedir.

Göz altı derisi oldukça ince ve hassas bir yapıya sahip olduğu için uygulama sonrasında anında olumlu tepki görülmektedir. Özellikle morarma ve kararmalar için bu uygulama ile son derece başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Renk değişimlerinin haricinde, göz altında oluşan ince çizgilerin giderilmesi için de ışık dolgusu uygulanabilmektedir.

Uygulama sonrasında, göz altı dokusu ışığı çok daha fazla yansıtacağı için daha genç görünüme katkı sağlayacaktır. Bu uygulama ile uzun vadede cilt yüzeyinde bir gençleşme etkisi oluşur ve bu gençleşme vücudun kendisi tarafından oluşturulur. Bunun nedeni ise uygulama için kullanılan formülün vücutta kolajen üretimini arttırmasıdır.

Işık dolgusunun etkisi yaklaşık olarak 1,5 yıldır. Bu süre sonunda dolgunun etkisi yavaş yavaş ortadan kalkar. Ancak kişinin yaşam koşulları uygulamanın kalıcılık süresine etki edebilmektedir. Sigara ve alkol tüketimi dolgunun kalıcılık süresini azaltırken, sağlıklı ve dengeli yaşam ışık dolgusunun kalıcılığını 3 yıla kadar uzatabilmektedir.

Işık Dolgusu Yaptıranlar

Işık dolgusu yaptıran kişilerin yorumları alındığında çok doğal bir görünüm kazandıklarını ifade ederler ve daha genç görünüm sayesinde kendilerine olan güvenin artığını belirtirler.

Bunun dışında ışık dolgusunun avantajları;

· Göz çevresinde aydınlanma ve canlanma görülmektedir.

· Işık dolgusu dekolte bölgesi ve el üstüne de uygulandığında olumlu sonuçlar alınabiliyor.

· İstenilen sonuca hemen ulaşılabilir.

· Pratik ve kolay bir uygulama olması hastaların acı ve ağrı çekmemesine neden oluyor.

· Kalıcılık uzun süre olduğu için de ışık dolgusu yaptıranlar memnuniyet bildiriyor.

Işık dolgusu içeriğinde kullanılan hyaluronik asitin yararları;

– Cildin esnek ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

– Akne izlerinin önlenmesine yardımcı olur.

– Ciltte meydana gelen ya da gelebilecek olan iltihap ve tahrişler ile savaşır.

– Dokuların elastikiyetinin korunmasını ve yenilenmesine yardım eder.

– Kolajen liflerinin azalması ciltteki elastikiyetin kaybolmasına neden olur. Hyalüronik asit kolajen liflerin korunmasına yardımcı olur.

– Yaşlanma ile birlikte hücresel yenilenme ve onarım da yavaşlar. Hyalüronik asit bu durumu tersine çevirmede yardımcı rol oynar.

Işık dolgusu uygulamasından sonra 4 saat içerisinde gözlük kullanılmamalıdır. 3-4 saat sonrasında kişi makyaj yapabilir. Çalışan bireyler uygulama sonrasında aynı gün işe dönüş sağlayabilmektedir. Ayrıca ışık dolgusu uygulamasının hafif şişlik, ödem ve morluk oluşumları gibi çok düşük ihtimalli durumların dışında herhangi bir riski bulunmamaktadır.

Işık Dolgusu Öncesi ve Sonrası

Işık dolgusu öncesi işlem sırasında ve sonrasında sorun yaşamamak adına dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

· Eğer hastanın kullandığı bir ilaç varsa kullandığı ilaçla ilgili doktorunu bilgilendirmelidir. Aspirin, ağrı kesici ya da kan sulandırıcı ilaçlar uygulamadan 2 hafta öncesi içilmemelidir.

· Uygulama öncesi alınan gıdalar hakkında doktor bilgilendirilmelidir. (Sarımsak, yeşil çay, balık yağı, C ve E vitamini, ekinazya gibi gıdalar pıhtılaşmayı engellediği için uygulamadan 2 hafta önce tüketilmesi bırakılmalıdır.)

· Uygulamadan 3 gün önce ve sonrası alkol alınmamalıdır.

· Göz çevresinde uçuk enfeksiyonu varsa, uçuk tedavi edildikten sonra uygulama yapılmalıdır.

Işık dolgu uygulaması sonrasında herhangi bir olumsuzluk yaşamamak ve uygulamadan istenilen başarının elde edilebilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Özellikle ilk 24 saat çok önemlidir ve ilk 24 saat boyunca,

· Göz ve çevresine makyaj yapılmamalıdır.

· Göz çevresi uyuşturulmamalı ve masaj yapılmamalıdır.

Bunun dışında ilk 3 gün boyunca,

· Sıcak banyo ve duş yapılmamalı, hamam ya da solaryuma girilmemelidir.

· Spor faaliyetlerinden uzak durulmalı ve aşırı güneş altında kalınmamalıdır.

· Alkol ile sigara, aspirin ve ağrı kesici ya da kan sulandırıcı içilmemelidir.

· Kafein içeren ya da yüksek oranda sodyum bulunan gıdalar tüketilmemelidir.

Dolgunun kalıcılığının artması için göz çevresine HİFU, lazer ya da radyofrekans gibi uygulamaların yapılmaması gerekmektedir. Dolgu uygulaması sonrasında uygulanan bölgede aşırı bir ağrı ve ciltte soğukluk ya da renk değişiklikleri söz konusu olursa mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Dolgu uygulaması sonrasında gözde ağrı, görme bulanıklığı gibi şikayetler gelişmesi durumunda hemen doktor bilgilendirilmelidir.

Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Işık dolgusu yapılmadan önce göz çevresi muayene edilmeli ve göz altındaki sorunun ne olduğu ile kaynağı doğru olarak tespit edilmelidir. Çünkü göz altında hacim kaybına bağlı olarak çökme varda ya da torbalanma söz konusu ise uygulanacak tedavi yöntemleri farklılık göstermektedir. Aynı zamanda kullanılacak dolgu özellikleri birbirinden çok farklıdır.

Göz altına dolgu yapılacak ise, enjeksiyon olarak iğne ya da kanül kullanılabilir ama iğne kullanılması durumunda morluk ve şişkinlik dışında kanama da söz konusu olabilir. Bu nedenle kanül kullanılması durumunda riskler en aza indirgenebilir ve uygulama sırasında hasta daha konforlu olur.

· İlk başta kanül giriş noktası belirlenir.

· Uygulama yapılacak bölge antiseptik solüsyon eşliğinde temizlenir.

· Uygulama sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissi olmaması için anestezik bir madde yardımıyla lokal anestezi uygulaması yapılır.

· İlk başta belirlenen noktaya kanül ile girilir ve göz altı bölgesi için dolgu enjeksiyonu gerçekleştirilir. Amaç dolgu uygulaması ile bölgede hacim artışını sağlamaktır. Böylelikle çökme, morluk ya da kırışıklık gibi olumsuzluklar düzeltilir.

· Uygulama bittikten sonra iğne giriş noktalarına antibiyotikli krem sürülür.

· Uygulamadan 1 ay sonra da hastanın kontrol muayenesi yapılır.

Işık dolgu yapıldıktan sonra daha genç ve sağlıklı bir yüz ifadesi elde edilirken, dolgu sonrası hemen etki görülmeye başlar ve asıl sonuç 3 hafta sonra kendini gösterir.

Işık dolgu uygulama süresi 15 dakika olmakla birlikte, uygulama sonrasında hasta direk günlük hayatına dönüş yapabilir. Uygulama sırasında lokal anestezi uygulandığı için hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Aynı zamanda kapalı uçlu kanül adı verilen bir iğne kullanılırsa dolgu sonucunda kanama ya da morluk gibi olumsuzluklar görülmez. Yine de doktor sivri uçlu bir iğne tercih etmişse, göz altında bulunan ince damarlar yırtılabilir ve kanama ile morluk oluşabilir ama morluklar da 1 hafta içerisinde iyileşir.

Işık dolgusu 1-1,5 yıl kadar uzun bir süre kalıcılık sağlamaktadır. Düzenli olarak tekrar edilmesi durumunda kalıcılık süresi de artmaktadır. Ayrıca ışık dolgusu klinik ortamında dermatologlar ve plastik cerrahlar tarafından uygulanmalıdır.

Yorum Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!