göğüs dikleştirme ameliyatı
  • 1
  • 0

Göğüs dikleştirme ameliyatı (mastopexy) ya da meme kaldırma operasyonu olarak da bilinen bir estetik cerrahi müdahaledir.

Göğüsler kadın estetiğinin ve sağlığının en önemli parçalarıdır. Her kadın ergenlik yıllarından itibaren göğüsleri ile ilgili endişelere sahiptir. Bir anne adayı için çocuğu ile kurabileceği en güçlü fiziksel bağ olan emzirme eylemi göğüsler sayesinde kurulur. Gençlik yıllarınız boyunca sağlığını koruması için üzerine titrediğiniz göğüslerinizin, dik durmasını sağlayan kaslar zamanla zayıflamaya başlar, birçok kadının fiziksel olarak başına gelebilecek en kötü deformasyonlardan birisi budur. Ne yazık ki gençlik yıllarında sağlıklı ve diri göğüslere sahip kadınlar için dahi zamanla göğüs dikleştirme operasyonu bir ihtiyaç haline gelebilir. Yaşlanma, doğum, emzirme, kilo kaybı gibi nedenlerle göğüs kaslarının gücünü kaybetmesi ve göğüslerde göze hoş gelmeyen sarkmalar ortaya çıkması söz konusu olabilecektir. Bu gibi durumlarda gelişen teknoloji ve uzman tıbbi personel sayesinde göğüs dikleştirme operasyonu kolayca gerçekleştirilebilir olmuştur. Sağlıksız göğüsler sosyal olarak kadınlarda özgüven yitimine yol açmaktadır, aynı zamanda yaşlanmanın ve yorucu geçen yılların en önemli fiziksel etkilerinden birisi kadınlarda göğüs sarkmasıdır. Kimi sütyenler ya da yapay dolgu malzemeleri sayesinde en azından görsel olarak bu durumun etkisi azaltılabiliyor olsa da zamana meydan okumak isteyen ve kaybettiği özgüveni yeniden yakalamak arzusunda olan kadınlar bu problemi kökünden çözmek için gönül rahatlığıyla göğüs dikleştirme operasyonu için uzman bir hekime başvurabilirler.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Olmadan Sarkıklık Ortadan Kaldırılabilir Mi?

Piyasada satılan kimi ağız yoluyla alınan kimi ilaçlar, ya da cilde uygulanan kremler bu sorunu çözmenize ne yazık ki yardımcı olamayacaktır. Aynı zamanda spor yaparak bu sorunu çözebilmek mümkün değildir, spor yapmanın birçok faydası bulunmakla beraber, memeleri dik tutan göğüs kaslarını spor ya da egzersiz ile güçlendirmek mümkün değildir. Göğüslerinizi dik tutan meme kaslarının zayıflaması ile oluşan sarkmaları gidermenin tek yolu, göğüs dikleştirme ameliyatı geçirmektir.

Göğüs Dikleştirme Operasyonu Neden Yapılır ?

Kadınların her iki memesi de memelerin göğüs kası üzerinde durmasını sağlayan ve konumunu koruyan kaslara sahiptir. Bu kaslar hamilelik ve hızlı kilo alıp verme sonucu gevşeyip kasılarak gücünü kaybetmeye başlar. Gene aynı şekilde, çocuk emziren kadınların göğüsleri süt dolu olduğundan hızlı boşalmalar karşısında güçlerini koruyamazlar ve ne yazık ki göğüsleri dik tutan kasların zayıflaması sonucu güçlerini kaybederler. Kimi kadınlarda ise bu kaslar beslenme, yaşam tarzı gibi sebeplerle zayıflamaya başlar.

Göğüs Dikleştirme Operasyonu Kimlere Uygulanır?

Göğüs dikleştirme operasyonu, göğüslerinin aldığı halden memnun olmayan kadınların rahatlıkla baş vurabilecekleri bir cerrahi operasyondur. Kimi kadınlar fizyolojik yapılarından kaynaklı erken yaşta göğüs sarkması yaşamaktayken birçoğu da doğum ve emzirme sonrası bu sorunla karşılaşır. Göğüs dikleştirme operasyonu daha çok hamilelik ve emzirme sonrası ihtiyaç haline geliyor olsa da göğüslerinin görünümünden memnun olmayan, ergenlik dönemini tamamlamış ve 18 yaşını doldurmuş her kadın göğüs dikleştirme operasyonu geçirebilir.

Anestezi altına girmekte sıkıntı yaşamayacak ve ameliyat olmasında herhangi bir manisi olmayan kadınlar, doktorların tetkiklerini tamamlamalarının ardından göğüs dikleştirme operasyonu geçirebilirler.

Göğüs dikleştirme operasyonu için hekiminize başvurmadan önce yapabileceğiniz basit bir işlem sayesinde göğüslerinizdeki sarkıklığın boyutunu test edebilirsiniz, memenizin altına koyacağınız bir kalem şayet yere düşüyorsa şimdilik göğüs dikleştirme operasyonu sizin için pek gerekli değil demektir. Ancak kalem göğsünüzün altında sıkışıp kalıyorsa zaman kaybetmeden kendinizi uzman bir hekime teslim etmeniz gerekir. Aynı şekilde aynada vücudunuza baktığınızda meme ucunuz meme katlantı çizgisinin altındaysa, göğüslerinizdeki sarkma ciddi bir boyuta ulaşmış demektir ve vakit kaybetmeden göğüs dikleştirme operasyonu yapan bir cerrahtan randevu almanız gerekmektedir.

Göğüs Dikleştirme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı kararı alındıktan sonra doktorunuzun yapacağı kontroller ile memelerinizde bulunan sarkmanın derecesi belirlenir. Bunun ardından doktorunuzla birlikte göğsünüzün yeni görünümünü kararlaştırışınız. Göğüs dikleştirme operasyonu genel anestezi altında 1 ile 3 saat arasında sürer, doktorunuzun belirlediği sarkıklık derecesine göre göğüslerinizde bulunan sarkık deri parçası alınarak göğüs uçlarınız yukarı taşınır ve göğüs uçlarını çevreleyen dokunun sıkılaştırılması ile göğüslerinizin dik durması sağlanır. İhtiyaç durumunda göğüslere dolguda uygulanabilmektedir. 

Göğüs Dikleştirme Operasyonu Sonrası Neler Olur ?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası meme ucundaki ameliyat kesikleri bandaj ile kapatılır bu bandajlar üçüncü ya da dördüncü gün çıkarılır. Ayrıca ameliyatın etkileri geçene kadar hastaların yumuşak sporcu sütyeni takmaları istenilir. Ameliyat sonrası hasta bir gece hastanede kalabilir. Her cerrahi müdahaleden sonra olduğu gibi bu ameliyattan sonra da göğüslerinizde ve kollarınızda ağrı söz konusu olabilir, ancak bu ağrılar ağrı kesici ilaçlar sayesinde oldukça kolay giderilebilecektir. Ameliyat sonrası göğüslerde oluşacak şişlik 3-4 gün sonra inmeye başlayacaktır ancak göğüslerin istediğiniz şekle kavuşması 1, 2 ayı bulabilecektir. Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası hastanın günlük rutinine dönmesi 3 4 günü bulabilir, ancak ilk ay fiziksel efor gerektiren işlerden uzak durulması gerekmektedir. Ameliyat dikişleri 10-12 gün içerisinde iyileşme gösterir, bu dikişler estetik cerrahi yöntemleri ile uygulandığından doktorunuz tarafından alınması gerekmektedir. Ameliyat sonrası yaşayacağınız kısmi kol ağrıları nedeni ile ilk üç gün araba kullanmanız önerilmemektedir.

Göğüs dikleştirme operasyonu sonrası özellikle 5. ve 10. günler arasında ameliyatlı bölgede kimi küçük şişkinlikler ve kızarıklıklar görülme ihtimali küçük de olsa bulunmaktadır, bu gibi durumlarda doktorunuzun uygulayacağı basit çözümler sıkıntının büyümeden ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu sorunların yaşanma ihtimalini yok etmek için ameliyat sonrası en azından iki hafta sigara içmemeniz oldukça faydalı olacaktır.

Göğüs dikleştirme operasyonu sonrasında göğüs ucu çevresinin tamamını çevreleyen ve meme alt kısmına doğru uzanan pembe bir kesi izi kalması söz konusu olabilmektedir, ancak doktorunuzun tavsiyelerine uyup, vereceği kimi kremleri düzenli kullandığınız taktirde bu iz zamanla etkisi kaybedecek ve dışarıdan görünemez hale gelecektir. Ancak bu izler her halükârda sütyen bölgesinin içerisinde kaldığından hastaya sosyal bir sıkıntı vermesi söz konusu değildir.

Göğüs dikleştirme operasyonu genel olarak birkaç günlük dinlenme dışında hastanın sosyal yaşamından ve günlük rutininden kopmasına neden olmayan ve ameliyat sonrası sıkıntısı oldukça düşük olan cerrahi müdahalelerdir.

Yorum Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!