göğüs büyütme ameliyatı nedir
  • 1
  • 0

Kadınlar vücutlarının değişime uğradığı ergenlik zamanı itibariyle göğüslerinin boyutları ile ilgili çeşitli sıkıntılar yaşarlar. Göğüs boyutu genç kızların kendi aralarında ki sohbetlerde sürekli gündem olan bir meseledir. Memeler kadınların, kadınlık duygusunu yaşaması açısından son derece önemli uzuvlardır. Kadınlar annelik duygusunu tadabilmeleri için çocukları ile en güçlü fiziksel bağı göğüsleri sayesinde kurarlar. Emzirmek istisnasız bütün kadınların en önem verdiği meseledir. Tüm bunların dışında göğüsler kadın fizyolojisinde çok önemli bir yer tutar, kıyafet seçimini belirleyecek en önemli husus kadınların göğüs boyudur, hal böyle olunca göğüs büyütme ameliyatı, göğüsleri vücuduna oranla küçük olan kadınların her daim gündeminde olan bir meseledir.

Göğüs Büyütme Neden Yapılır ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, göğüsler kadın vücudunun en belirgin ve en çok dikkat çeken bölgesidir. Bir kadının kendisini güzel hissetmesinin en önemli yollarından birincisi vücuduna orantılı ve dolgun göğüslere sahip olmasıdır. Bunlardan mahrum olan kadınlar hayatları boyunca bunun eksikliğini hissederler. Aynı şekilde kadınlarda ani kilo değişimleri göğüs boylarının da değişmesine neden olabilmektedir. Kimi kadınlarda ise doğum ve emzirme sonrası göğüslerinin küçülmesi söz konusu olabilir. Bu durum kadınlarda ciddi anlamda bir özgüven eksikliğine neden olabilmektedir. Gelişen cerrahi teknoloji ve yetişen uzman kadrolar sayesinde, göğüs büyütme operasyonu kadınlar için artık çok daha kolay göze alınabilir bir hale gelmiştir.

Kimler Göğüs Büyütme Operasyonu Olabilir ?

Göğüsler gelişimini ergenlik çağının sonuna kadar sürdürür, bu nedenle hastanın 18 yaşını doldurması beklenilmelidir, ancak özel ve acil tıbbi gereklilik oluştuğu durumlarda daha erken yaşta da göğüs büyütme operasyonu yapılabilir. Özel bir hastalık durumu yok ise 18 yaşını doldurmuş ve göğüs boyutundan rahatsız olan her kadın göğüs büyütme operasyonu olabilir. Meme boyundan memnun olmamakla birlikte aynı zamanda iki memesi arasında boyut farkı olan kadınlar da göğüs büyütme operasyonu olabilir.

Kısa süre içerisinde hamile kalmayı düşünen ya da henüz yeni doğum yapmış kadınların göğüs büyütme estetiği olmaları uygun bulunmaz. Emzirme sonrası kilonun ve meme boyunun normal seviyeye gelmesini beklemek ameliyat öncesinde göğüs boyutunun ve kullanılacak malzemenin doğru seçilmesi için tavsiye edilmektedir. Aynı durum hızla kilo alıp veren kadınlar için de geçerlidir, göğüs büyütme operasyonu olmak isteyen kadınların diledikleri ebattaki göğüs boyunu cerrahlar ile birlikte tespit edebilmeleri için sabit bir kiloya kavuşmaları ameliyat sonrası yaşayacakları tatmin için daha sağlıklı olacaktır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Göğüs büyütme operasyonu olmak isteyen hastanın cerraha başvurması sonrasında hasta bedeninde yapılacak kimi muayeneler sonrasında hastaya ultrasonogrofi ve mamaografi gibi testler yapılarak hastanın ameliyat olmasında mani bir durumu olup olmadığına bakılır. Şayet anestezi uygulanmasına mani bir durum söz konusu değilse, hastanın meme dokusu, göğüs kafesi ve genel vücut yapısı incelenerek ameliyat sonrası hastanın ne boyutta göğüslere sahip olacağı hastanın talebine göre kararlaştırılır. Burada dikkat edilmesi gereken husus meme boyunu genel vücut ölçülerine göre belirlemektir. Nasıl ki küçük göğüsler kadınlar için estetik bir problem yaratıyorsa aynı şekilde vücuda oranla büyük göğüsler de hem estetik hem de fiziki kimi sıkıntılar yaratabilir. İdeal göğüs boyunu katalogdan seçer gibi değil, vücut ölçülerinize göre kararlaştırmanız ameliyat sonrasında sizin daha iyi görünmenizi sağlayacaktır. Ameliyat sırasında kullanılacak protezin göğüs dokusu altına mı yoksa kas altına mı yerleştirileceği doktorunuzun yaptığı tetkiklerden sonra göğüs dokunuzun yapısına göre belirlenir. Doku altına yapılan işlemler daha pratik ve kolay olmakla birlikte, göğüs dokunuzun yapısına göre protezin dışarıdan belli olma ihtimalini ortadan kaldırmak için, işlem kas altına yapılır. Bu durumun kararını doktorunuz verecektir. Bu tetkikler yapılıp, istenilen göğüs boyunu belirledikten sonra doktorunuzla birlikte ameliyat tarihine karar verebilirsiniz.

Göğüs büyütme operasyonu tam veya yarı anestezi ile uygulanabilmektedir. Meme altı kıvrımından, üç dört santimetrelik bir kesi açılarak meme dokusu altına veya kas altına halk arasında silikon olarak adlandırılan protez yerleştirilerek yapılır.  Meme büyütme ameliyatı 1, 1,5 saat arası sürmektedir. Ameliyattan sonra aynı gün taburcu olabilirsiniz. İhtiyaç halinde doktorunuzun önerisi ile bir geceyi hastanede kontrol altında geçirmeniz gerekebilir.

Silikon Protez nedir?

Slikon protezler göğüs büyütme operasyonu sırasında hastanın göğsüne uygulanan meme dokusunu taklit eden maddelerdir. Slikon protezlerin dış kısmı sert bir slikon ile kaplıyken, iç kısmı ise yumuşak jel slikondan oluşmaktadır. Slikon protezler şekli, yüzeyi ve içerdikleri maddeler açısından çeşitlilik arz eder. Ameliyattan önce doktorunuzun yönlendirmesi ile ameliyat sırasında kullanılacak protez özellikleri göğüs yapınıza uygun şekilde belirlenir. Slikon protezlerin dış yüzeyinin düz mü pütürlü mü olacağı bu tercihler içerisinde hasta açısından en önemli seçim olacaktır.

Göğüs büyütme operasyonu sırasında kullanılacak Slikon protezler şekillerine göre anatomik, yuvarlak ya da asimetrik olabilir. Bu seçeneklerden hangisinin daha sağlıklı sonuçlar doğuracağını, sizin elde etmek istediğiniz göğüs şekliniz ve doktorunuzun gerçekleştireceği tetkikler belirleyecektir.

Söz konusu protezlerin içerisinde kanserojen madde bulunduğu iddiası geçmişte gündeme gelmiş olsa da gerçekleştirilen birçok inceleme sonrası bunun geçerliliğinin olmadığı Amerikan sağlık kuruluşu FDA tarafından tasdik edilmiştir. Söz konusu protezler tüm dünyada güvenle kullanılmaktadır.

Göğüs Büyütme Operasyonu Sonrası Neler Yaşanır ?

Göğüs büyütme operasyonu yaklaşık 1,5 saat süren cerrahi bir müdahaledir. Ameliyat öncesi hastaya anestezi ya da yarı anestezi uygulanır, her iki durumda da hasta ameliyat sırasında herhangi bir acı yaşamaz. Ameliyat sonrası birkaç saatlik dinlenmeden sonra taburcu olabileceğiniz gibi, doktorunuzun tavsiyesi ile bir geceyi hastanede geçirmeniz gerekebilir. Göğüs büyütme operasyonu sonrası hasta günlük rutin işlerini kendisi rahatlıkla görebilir, masa başı çalışanları için doktorlar işe başlama süresini 2 ya da 3 gün olarak belirlerler. Ancak ilk bir ay hareket gerektiren aktivitelerden uzak durmakta fayda bulunmaktadır. Ameliyatın 4. Günü göğüste bulunan sargıların doktor tarafından alınmasıyla hasta rahatlıkla banyo yapmaya başlayabilir, ancak en azından ilk bir hafta banyo yaparken de göğüslerinize karşı hassas olmanız gerekmektedir.

Ameliyat sonrası var olan sargılar 4. Gün sonunda alındıktan sonra, hastaya özel bir sütyen verilir, bu sütyen bir ay boyunca hasta tarafından kullanılır. Aynı şekilde ameliyat sonrası ilk bir hafta enfeksiyon gelişmesi ihtimaline karşı antibiyotik kullanılır.

Göğüs büyütme operasyonu sonrası, göğüs altında yer alan kesi bölgesinde kızarıklıklar görülebilir, bu durum kullanacağınız kimi kremler ile birkaç ay içerisinde düzelecek ve ameliyat sonrası göğüslerinizde herhangi bir iz kalmamış olacaktır.

Göğüs büyütme operasyonu geçiren kadınların ağır yük ya da eşya kaldırmadıkça günlük rutinlerine geri dönüşü 3 ya da 4 gün sürmektedir. Ameliyatın getirdiği yorgunluk hissi ve ameliyat bölgesinde görülebilecek küçük ödemler bu süre içerisinde ortadan kalkar. Kısa süre içerisinde bu ameliyat sayesinde eskisinden çok daha özgüvenli bir şekilde sosyal hayatınıza dönebilirsiniz.

Göğüs büyütme operasyonu hakkında kritik bilgiler.

  • Göğüs büyütme operasyonu geçiren kadınlar ameliyatın etkileri geçtikten sonra bebeklerini rahatlıkla emzirebilirler.
  • Slikon protezinizi hamilelikte çıkarmanız gerekmez.
  • Slikon protezlerin patlama olasılığı kullanılan malzemenin kalitesine bağlı olmakla birlikte, yok denilecek kadar azdır.
  • Slikon protez taktıran kadınların mamogrofi ya da ultrasonogrofi yaptırmalarında bir mani yoktur.
  • Silikon proteziniz eğer vücudunuza ve göğüs yapınıza uygun bir şekilde yerleştirilmişse dışarıdan dokunulduğunda hissedilmesi asla mümkün değildir.
  • Slikon protezinizi 10 yılda bir değiştirmeniz gerekmez, kaliteli malzeme kullanımı ve doğru bir cerrah müdahalesi ile protezinin çok uzun yıllar hatta ömür boyu kendisini koruyabilir.
  • Göğüs büyütme operasyonu olan kadınların göğüslerinde bir miktar dikleşme meydana gelir. Ancak ameliyat olmayan kadınlarda olduğu gibi, zamana, yaşa ve yaşam tarzınıza bağlı olarak göğüslerde sarkma meydana gelebilir.

Göğüs büyütme ameliyat fiyatları ve süreç hakkında detaylı bilgi almak için arayabilirsiniz.

Yorum Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!