septoplasti

Burnun iç kısmında bulunan ve burnun ikiye ayrılmasını sağlayan anatomik yapıya septum denir. Septum daha çok kıkırdak ağırlıklı bir yapıya sahiptir. Normal şartlarda iki eşit parçaya ayırdığı için her kısımdan eşit şekilde nefes alınması beklenir. Ancak birçok insanda doğuştan sebepler ya da travmatik olaylar sonucunda septum eğrilmesi yani deviasyon görülür. Bu eğriliklerin giderilmesi için yapılan operasyonların adı da septoplasti olarak bilinmektedir.

Septoplasti Nedir ?

Burun, yüzümüzün en çok dikkat çeken ve işlevi fazla olan bölgelerinden biridir. Sağlık ve görsel anlamda bireyler için oldukça önemlidir. Burnun şekli, büyüklüğü ve bunun yanında bazı anatomik sorunların yaşanması bireylerin burun estetiğine başvurmasında başlı etkenlerdir. Büyük burun, küçük burun, eğri ve kalkık burun gibi, burun şeklini beğenmeyip bu yüzden sosyal yaşamında sorunlar yaşayan bireyler burun estetiğini tercih etmektedir. Estetik sorunların yanında, septum deviasyonu da yaşanabilir. Septum deviasyonu, insanların çoğunda doğuştan ya da zaman içerisinde geçirdiği ağır travmaların sonucunda septumda eğrilme meydana gelebilir. Bu eğriliklerin düzeltilmesi septoplasti uygulaması ile mümkündür. İşte böylece bireyler, daha rahat nefes alıp verebilir ve daha iyi estetik görüntüye sahip olurlar.

Septoplasti diğer adıyla kıkırdak eğriliği ameliyatı, septum deviasyonu tanısı konulan hastalara uygulanır. Burunun iç kısmında, burunu orta hatta iki bölmeye ayıran anatomik yapı olan septum, kişinin her iki burun deliğinde eşit nefes alabilmesi için gereklidir. Fakat insanların yaklaşık %70-80 ‘inde doğuştan var olan ya da geçirilen ağır travmalar sonucunda septumda eğrilme ya da deviasyon meydana gelir. Septum deviasyonuna sahip bireylerde, eğriliklerin düzeltilmesi için septoplasti (kıkırdak eğriliği ameliyatı) operasyonu uygulanır. Her burun eğriliğine cerrahi işlem yapılmaz. Burun eğriliğinin yanında burun tıkanıklığı, burundan nefes almada zorluk, horlama, sürekli devam eden burun kanamaları, sinüzit enfeksiyonları, geniz akıntısı ve kronik baş ağrısı gibi durumlar da var ise septoplasti işlemi gerekir. Septoplasti operasyonlarında sadece septuma değil, konkalara da müdahale edilebilir. Konka, burunun nemlendirilmesinden sorumlu ve yine nefes alımını kolaylaştıran bir diğer anatomik yapıdır. Konka halk arasında burun eti olarak da bilinir.  Konka yapılarında alerjik nedenlere bağlı olarak ya da yapısal olarak büyüme ve şişme oluşabilir.  Nefes almayı zorlaştıran bu durum septoplasti operasyonlarında müdahale edilir. Genellikle, kıkırdak eğriliği ameliyatlarında burun dış görünüşünde değişiklik olmaz, asıl müdahale edilen nokta, burnu iki ayrı hava kanalına ayıran ortadaki kıkırdak septumdur. Kıkırdak eğriliği ameliyatı ile burun için darlık düzeltilir. Bu işlem, septumdaki eğriliğin dış görüntüde probleme yol açmadığı, septumun ön kısmındaki kıkırdak desteğinin iyi olduğu hastalarda uygulanır. Septoplasti ameliyatında, septum yapısı L şeklinde korunur ve darlık yapan kıkırdak ve kemikler alınır. Septoplasti ameliyatı, genel anestezi altında yapılır.

Septoplasti Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Septoplasti ameliyatı sonrası iyileşme hızı kişilere göre farklılık gösterir. İyileşme süresi yaklaşık 1-4 hafta arasında değişiklik gösterir. Genellikle, hastalar operasyondan 2 gün sonra normal yaşantılarına dönebilir. Septoplasti ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Anesteziden sonra yaklaşık 4-6 saat sürecinde oral yoldan beslenmeye başlanmamalıdır. Operasyon sonrasında bazı hastaların burnunda tampon bulunur. Tampon bulunan hastaların ağızdan nefes almaları gerekir. Bazı hastaların burun deliklerinden ağız içine doğru kan sızıntıları olabilir. Bu normal bir durumdur. Her cerrahi işlem sonrasında olduğu gibi septoplasti operasyonu sonrasında da ağrı olabilir. Hekimler bu durumlar için önerilen ağrı kesicilerin kullanılmasını ister. Bazen, kişilerin ön üst diş ve damaklarında his kaybı olabilir fakat bu zamanla normale döner. Ameliyattan hemen sonrası için ılık ve sıvı gıdaların tüketilmesi önerilir. Sonraki dönemler için ise herhangi bir yemek kısıtlaması yapılmaz. Doktorların önerilerine göre antibiyotik kullanılması gerekebilir. İyileşme süreci için hastaların uyku pozisyonlarına dikkat etmeleri gerekir. Genellikle hastaların yüksek yastıkla ve sırt üstünde uyumaları tavsiye edilir. Burunlarda sızıntılara bağlı olarak kabuklanmalar olabilir. Doktorlar, bu durum için burun yıkama solüsyonları verir. Hastaların burunlarını eliyle temizlemeleri yasaktır. Çünkü bu enjeksiyona neden olabilir. Operasyona bağlı olarak ilk günlerde burun içinde ödemlenme oluştuğu için tıkanıklık oluşabilir. Doktorların yazdığı burun spreyleri bu sorunu çözebilir. Ayrıca hastaların operasyon sonrası 10 gün içinde sümkürmemeleri gerekir. Çünkü bu durum kanamalara yol açabilir.  Septoplasti sonrası, hastaların istirahat edilmesi önerilir. Ameliyat sonrası 3-4 aylık bir süreçte burnun travmalardan korunması gerekir. İlk 1 ayda ağır ve yorucu egzersizlerden kaçınılması gerekir. Ilık su ile banyo yapılmalıdır çünkü sıcak su burunda kanama olmasına sebep olabilir.

Septoplasti Ameliyatı Fiyatları

 Septoplasti operasyonları için standart bir fiyat söylenilmez. Çünkü bu işlemler, kişiye özel olarak planlanır. Özellikle septum düzeyi ameliyatın fiyatını belirleyen kriterlerdendir. Septum deviasyonun derecesi bunun yanında burun tıkanıklığı, burundan nefes almada zorluk, horlama, sürekli devam eden burun kanamaları, sinüzit enfeksiyonları, geniz akıntısı ve kronik baş ağrısı gibi durumlar da var ise ameliyatın fiyatları bu doğrultuda değişiklik gösterir. Burun eğriliğinin düzeltilmesinin yanında bazı operasyonlarda burun eti denilen kanolara da müdahale edilebilir. Konka, burunun nemlendirilmesinden sorumlu ve septumlar gibi nefes alımını kolaylaştıran bir diğer anatomik yapıdır. Konka yapılarında alerjik nedenlere bağlı olarak ya da yapısal olarak büyüme ve şişme oluşabilir.  Septoplasti operasyonlarında bu iki bölgeye müdahale edilerek başarılı sonuçlar elde edilir fakat ameliyatın maliyetini de değiştirir. Kıkırdak eğriliği ameliyatı fiyatları, hastaların hastane ve doktor seçimine göre değişmektedir. Burun bölgesine nasıl bir müdahale edileceği gibi kriterler de estetik fiyatını belirleyen noktalardır. Türkiye’de özel hastanelerde ve bunun dışında ünlü cerrahlar tarafından septoplasti uygulaması yapılır. Özel hastaneler dışında ünlü cerrahlar tarafından yapılan ameliyatların fiyatları oldukça yüksektir. Septoplasti ameliyatı için en önemli nokta ise, ameliyat sonucunun hastayı memnun etmesidir.  Çünkü hastanın daha rahat nefes alıp vermesi beklenen en önemli sonuçtur. Septoplasti, deneyimli ve bilgili cerrahlar tarafından yapıldığında hasta için tatmin edici sonuçlar doğurur.

Ugurlu Estetik Cerrahi Merkezi

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Uğurlu ve ekibi, arzu ettiğiniz en doğal veya dramatik sonuçları elde etmek için birlikte çalışırken, her adımda ihtiyacınız olan desteği sunarak refahınızı arttırmaktan büyük gurur duymaktadır.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!