Erkeklerin hayatını kabusa çeviren meme büyümesi sorunu, östrojen hormonuna bağlı olarak yaşanır. Bu hormonun artması veya meme dokusundaki hücrelerin normale oranla daha duyarlı olması halinde jinekomasti görülebilir. Yaşa bağlı olarak görüle vücuttaki kas kütlesinin erimesi de yağ oranında artışa neden olarak gösterilebilir. İleri yaş erkeklerde görülen meme büyüme sorunu normal karşılanabilir.

Jinekomasti Nedir ?

Erkeklerde göğüs görünümünün kadınlardakine benzer bir fonksiyonu olmasa da yine de olağandan büyük olması durumunda estetik olarak rahatsızlık vermektedir. Ancak bu rahatsızlık çözümsüz değildir. Günümüzde estetik operasyonlar sayesinde istisnai durumlar dışında her türlü soruna çözüm yolu sunulabilmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere estetik sadece bayanlar için değil, erkeklerinde başvurabileceği oldukça gelişmiş bir alandır. Erkeklerin normalden daha büyük meme ölçülerine sahip olduğu durumlarda başvurdukları meme küçültme ameliyatlarına Jinekomasti adı verilmektedir. Son dönemlerde metroseksüel tanımının da gündemde daha olağan karşılanmasından anlaşılacağı üzere artık erkeklerde dış görünümlerine oldukça önem vermektedir. Bu nedenden dolayı da ülke geneline bakıldığında Jinekomasti operasyonlarında oldukça yüksek oranlar ile karşılaşılmaktadır.

Bu sorunun kaynağına inildiğinde aslında en sık karşılaşılan dönem olarak ergenlik dönemini incelemeye alabiliriz. Ergenlik döneminde tam bir hormon karmaşası içerisinde olan vücut, orantısız ve fazla kilo alma durumu ile karşı karşıya kalırsa maalesef ki göğüs bölgesindeki kilo alımını arttırmaktadır. Bu da Jinekomasti vakalarına sebebiyet vermektedir. Ancak bu konuda tek sorun budur demek tabii ki doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bazen göğüs bölgesinde oluşan tümörler de bu tarz sıkıntılara sebep olabilmektedir. Tümörlere bağlı vakalarda istisnai durumlar gözlense de genellikle tek taraflı büyüme ve sarkma söz konusu olmaktadır.

Jinekomasti Grupları Neye Göre Belirlenmektedir?

Jinekomasti de 4 grup bulunmaktadır. Bu gruplaşmalar deri yüzeyindeki sarkma ve büyüklüğe göre belirlenmektedir. Birinci grupta deri yüzeyinde herhangi bir sarkma, kırışıklık durumu yoktur. Meme ölçüsü ise olağandan çok az daha büyüktür. 2. Grupta ise deri yüzeyinde yine herhangi bir sarkma veya kırışma söz konusu olmasa da görüntü olarak hafif bir kadın göğsü formu oluşmaya başlamıştır. Yani olağandan biraz daha büyük bir meme proporsiyonu ile karşılaşılmaktadır. Bu büyük meme proporsiyonuna deride oluşan gevşeklikte eklendiğinde 3. Gruba geçilmiş olmaktadır. Eğer hem memede olağandan fazla büyüklük hem de deride ciddi bir sarkma ile adeta kadın memesi formu var ise bu aşama 4. evre olarak belirlenmektedir. 3. Ve 4. gruplarda meme küçültme ameliyatının yanı sıra sarkan deri için de çeşitli uygulamalara yer verilmektedir. Bu uygulamalar ile ilgili doğru bilgiyi alabilmek için bir uzman ile ön görüşme yapmanızda fayda vardır.

Jinekomasti Nedeniyle Oluşan Sağlık Sorunları

Erkek tipi meme kanserine yakalananlara bakıldığı zaman kadınlarda olduğu gibi meme büyümesi yaşayan erkeklerin bu sonuçtan daha fazla olumsuz etkilendiği net bir şekilde söylenebilir. Psikolojik ve sosyal anlamda ciddi sıkıntıların yaşanmasına neden olan bu sağlık sorunu, özellikle gelişme dönemindeki çocukların cinsel kimliğini tanımlaması üzerinde olumsuz etkilere neden olur.

Denize girmek, su sporlarıyla ilgilenmek veya sosyal ortamlarda bulunmak konusunda sıkıntılar yaşayan gençleri en çok mağdur eden durumlar arasında şişkinlik ve gerginlik belirtileri de sayılabilir. Memede oluşan lokal yağlanmalara eşlik edecek yağ dokusunda artış, yapılacak kapsamlı bir muayene ile anlaşılabilir. Memede deri sarkmasına neden olacak kadar büyük olmayan sorunlarda liposuction ile tedavi gerçekleşebilir. Genel anestezi altında gerçekleşecek uygulama ihtiyaca göre değişmekle birlikte ortalama olarak 45 dakika içinde tamamlanır. Yağ dokusuna eşlik eden bölgede deri fazlalığının alınması da söz konusuysa cerrahi müdahale esnasında bu sürecin de planlanması gerekir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jinekomasti için her zaman tedavi gerekli olmamakla birlikte özellikle ergenlikte görülen jinekomasti üç yıl içerisinde kendiliğinden geçebilir. Eğer ilaç yan etkileri jinekomastiye neden oluyorsa, ilacın azaltılması ya da kesilmesi oluşan büyümenin kaybolmasını sağlayabilir. Tabiki öncelikle altta yatan nedenin doğru olarak tespit edilmesi gerekir. Ama neden ne olursa olsun öncelikle bir doktora başvurulması gerekir ve doktor uygun görürse ilaç tedavisi verebilir. Erken evrelerde ilaç tedavisi etkili olmaktadır.

İlaçlar skar dokunun azaltılmasında etkili olmadığı için kalan tek tedavi yolu ameliyattır. Bunun için ameliyat öncesi 5 saat boyunca bir şey yenilip içilmemelidir ve günlük ilaçlar varsa kullanılan çok az su eşliğinde içilmelidir. Ameliyat öncesi hasta duş almalı ve göğüs bölgesinde bulunan kıllarda temizlenmelidir. Varsa takılan aksesuarlar onlarda çıkarılmalı ve rahat kıyafetler giyilerek hastaneye gelinmelidir.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında 1 gün hastanede kalınır ve takibi yapılır. Ameliyat biter bitmez sargı yapılan yere korse sutyen takılır. Ameliyat yerinin ödem yapmaması adına baş ve gövde kısmı yukarda, bacaklar bükülü olacak şekilde yatılması gerekir. Ameliyat sonrası 4-6 saat arası bir şey yenmemelidir. Göğüs kaslarında işlem yapıldığı için kolların kaldırılması sırasında ağrı söz konusu olabilir. Bunun için doktor tarafından ağrı kesici verilir. Minimum 3 gün boyunca belirtilen pozisyonda yatılması gerekir. Daha sonrasında yan yatma konusunda doktor tarafından bilgi alınması gerekir. Ama yüzükoyun 1 hafta boyunca kesinlikle yatılmaz. Jinekomasti ameliyatı sonrasında 3. günden sonra duş alınabilir. Hatta gerekli pansuman yapıldıktan sonra banyo yapılması sağlanır.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Jinekomasti ameliyatları fiyatları kadar ameliyat sonrasında iz kalıp kalmayacağı da merak konusudur. 3 hafta bir bandaj kullanma süresi bulunmaktadır ama 3 gün kesinlikle istirahat edilmesi gerekmektedir. Jinekomasti ameliyatı sonrasında iz kalmaz ama hastanın ameliyat sonrası önerilere uyması da gerekmektedir. Örneğin ağır işlerde çalışan kişilerin o bölgeyi koruması gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatında yaş sınır vardır ve 18 yaştır. Daha küçük yaşlarda ameliyat yapılmaz. Daha küçük yaşta olanlarda bu yaş sınırını beklemek zorundadır.

Jinekomasti ameliyatı yapılmadan fiziki muayene mutlaka yapılmalıdır. Memede mevcut olan sorun doğru olarak tespit edilmeli ve ona uygun olan tekniğin belirlenmesi gerekmektedir.  Sadece yağ dokusu fazlalığı da söz konusu olabileceği için meme dokusu fazlalığına yönelik ameliyat yapılması uygun olmaz.

Jinekomasti ameliyat fiyatları yaşadığınız yere, sorunun derecesine ve başka sorunun olup olmadığına göre değişkenlik gösterir. Tüm bunlara doktor muayenesi sonucunda karar verilebilir.

Ugurlu Estetik Cerrahi Merkezi

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Uğurlu ve ekibi, arzu ettiğiniz en doğal veya dramatik sonuçları elde etmek için birlikte çalışırken, her adımda ihtiyacınız olan desteği sunarak refahınızı arttırmaktan büyük gurur duymaktadır.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!