göğüs dikleştirme

Göğüs dikleştirme operasyonu kadınların korkulu rüyalarından birisi meme sarkması sorununa çözüm üretmektedir. Hamilelik, yer çekimi, genetik faktörler, emzirme ve kilo alıp verme gibi etkenler sonucu meme sarkması neredeyse kaçınılmazdır. İşin içerisinde yaşlılık da girdiği takdirde, bu sorun meydana gelebilir.

Göğüs Dikleştirme Estetiği Nedir?

Tıbbi adı mastopeksi olan göğüs dikleştirme estetiği, fazlalık olarak bulunan derinin alınması sonucu göğüs konturunun çevresindeki dokunun sıkılaştırılması ile yeniden göğüslerin şekillendirildiği ve dikleştirildiği cerrahi müdahaledir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı, göğüs büyüklüğünde bir değişikliğe neden olmaz ve yuvarlak olan üst kısmında da değişim söz konusu olmaz. Göğüslerinizin boyutları ile ilgili bir sorun söz konusu ise, dikleştirme ameliyatı sırasında göğüs büyütme ya da göğüs küçültme ameliyatı olabilirsiniz.

Göğüs dikleştirme ameliyatı için karar verme sürecinde olması gereken belli kriterler vardır. Eğer sizinde;

  • Sabit bir kilonuz varsa ve fiziksel sağlığınız yerindeyse,
  • Beklentileriniz gerçekçiyse,
  • Göğüsleriniz hem düz hem de sallanır bir şekildeyse,
  • Göğüslerinizin sarkık ve biçim ile hacim değişikliği söz konusu ise,
  • Destekli sütyen giymediğiniz zaman göğüs uçlarınız göğüs katlantı çizgisinin altında kalıyorsa,
  • Göğüs uçlarınızla birlikte areolalar aşağıya doğruysa,
  • Göğüslerinizde sarkıklıktan kaynaklı gerilme ve areolalarda genişleme olduysa,
  • Göğüsleriniz aynı hizada değilse, yani biri diğerine göre daha aşağıda ise göğüs dikleştirme ameliyatı olmak için karar vermenizde bir sakınca bulunmamaktadır.

Göğüs dikleştirmek için karar verildikten sonra uzman bir doktora gidilerek göğüs dikleştirme estetiği ile ilgili son kararı vermek üzere doktor tarafından hasta muayene edilir ve ayakta yapılan muayene sırasında meme başı yer ölçümü ile meme bezi miktarı ölçümü yapılır. Hastanın sonuç ile ilgili beklentilerine dair bilgi alınır. Göğüs dikleştirme ameliyatı yöntemi belirlenirken asıl olan meme bezi miktarına göre belirleme yapılır.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında buz kompres tedavisine başlanarak, sporcu sütyeni giyilmeye başlanmalıdır. Dikişlerin üzeri ince bantla kapatıldığı için pansumana ihtiyaç duyulmaz. Ameliyat süresinden 24 ile 48 saat sonrası konulan drenler çekilir ve drenler çekildikten 1 ya da 2 gün sonra rahatlıkla duş alınabilir. Dikişlerin 15 gün sonra alınması gereklidir ve en az 4 hafta boyunca sporcu sütyeni giyilmek zorundadır. Böylelikle ağrılar azalırken, hasta da kendini daha güvende hissettirir. Göğüsler başlangıçta ödemli olduğu için çok şişkin olur ve şeklin en son halini almak için 8-10 hafta gibi bir süre gereklidir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı hemen sonrası bir hamilelik olması ya da aşırı kilo alınması durumunda göğüslerde sarkma söz konusu olabilir. Ameliyat sırasında meme protezi konulan hastalarda 3,5 cm’lik küçük bir iz kalmakta olup, göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası kalan bu iz çok rahat kapatılabilir bir yerde olduğu için hastayı da rahatsız etmez. Ameliyat sırasında kullanılan tekniğe göre oluşan izin şeklide değişkenlik gösterir.

Ameliyat sırasında ya da sonrasında kanama ve kanamaya bağlı kan kaybı ya da doku içinde kan birikmesi söz konusu olabilir. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında ya da sonrasında kanama, kan kaybı, hematom (doku içinde kan birikmesi) olabilir. Aynı zamanda iltihaplanma ve enfeksiyon olabileceği gibi dikiş atması ya da yara açılması görülebilir. Göğüs dikleştirme estetiği sonrasında ise, yağ dokusunun parçalanması ve erimesi sonucunda yara ya da dikiş kenarlarından akıntı oluşabilir. Tabii ameliyat sonrasında sızı, ağrı, batma ve yanma gibi sorunların görülmesi normaldir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları Nasıl Değişir?

Göğüsteki sarkma muayene sırasında çeşitli sınıflamalara tabi tutulurken, göğüs altı çizgisinde ya da altında olma oranına göre sarkma oranı belirlenir. Göğüs dikleştirme estetiği fiyatı belirlemesinde en önemli etkenler arasında sarkma derecesi ter almaktadır. Çünkü kullanılan teknik farklılık göstermektedir.

1.derece hafif göğüs sarkması durumunda, sarkıklık meme altı çizgisinde altında ya da hizasında kalmaktadır ve kahverengi kısmın çevresinden doku alınarak dikleştirme ameliyatı yapılmaktadır.

2.derece orta göğüs sarkmasında, meme altı çizgisinden 1 ile 3 cm aşağıda bulunması durumunda fazla deri çıkartılır ve tam bir göğüs dikleştirme ameliyatı olduğu için kahverengi kısımda kesi söz konusu olduğu için ‘’t’’ şeklinde bir iz oluşabilir.

3.derece ileri göğüs sarkmalarında ise, meme altı çizgisinden 3 cm’den daha aşağıda bir sarkma oluşur.  ‘’Mastopeksi’’ yöntemi verilen bir yöntem uygulanır ve ters ‘’T’’ şeklinde iz kalır. Ancak bu yöntem sayesinde göğüs tam istenilen yuvarlak şekli almaktadır.

Sonuç olarak göğüs dikleştirme ameliyatı fiyatı, sarkma derecesine ve tekniğe göre belirlenirken; aynı ameliyat sırasında küçültme ya da büyütme ameliyatının yapılması da etkili olmaktadır.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Göğüs dikleştirme ameliyatına girişten öncesi ve sonrasında doktor tavsiyelerine mutlaka tam şekilde uyulması önemlidir. İyileşme dönemini hızlı bir şekilde atlatmak için bol kıyafetler giyilmelidir. Göğüs kısmında baskıya sebep olacak hiçbir etkene izin verilmemelidir. Ameliyat sonrasında hastalar kendisini yorgun hissedebilir, aynı zamanda göğüs kısmında zaman zaman ağrı meydana gelebilir. Bu beklenen bir durumdur. Doktorun verdiği ilaçlar dışında bir şey alınmamalıdır. Bol bol dinlenme ihtiyacının yanında, hastalar ağır bir şey kaldırmamalıdır. Bazı bireylerde ameliyat sonrası yoğun stres devam edebilir. Sakin kalmalarını sağlayacak şeylerle zamanlarını geçirmelidirler. Her hastanın kendi özel durumuna bağlı olarak, 1-2 haftalık bir dinlenme süreci yeterli olacaktır. Bandajların alınması için de yine doktor muayenesi beklenmelidir.

Meme dikleştirme operasyonu sonrasında hastalar özellikle göğüs kısmını çalıştıracak egzersizlere devam etmelidir. Bir daha sarkmama gibi bir vaati olmayan bu uygulamalardan sonra hastalar bedenlerinin daha sıkı kalması için sporu hayatlarına dahil etmelidir.

Ugurlu Estetik Cerrahi Merkezi

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Uğurlu ve ekibi, arzu ettiğiniz en doğal veya dramatik sonuçları elde etmek için birlikte çalışırken, her adımda ihtiyacınız olan desteği sunarak refahınızı arttırmaktan büyük gurur duymaktadır.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!