Dolgun ve büyük dudaklar her zaman gençliğin ve güzelliğin temsili olarak kabul edilir. Bu nedenle birçok kişi dudak büyütme konusunda yardım almayı düşünmektedir. Yaşlanma ile birlikte cilt ve dudaklar da bu durumdan etkilenir. Dudaklarda küçülme durumu zamanla meydana gelebilecek bir olaydır.

Dudak Büyütme Estetiği Nedir ?

 İdeal güzelliğin simgelenmesi geçmişten günümüze değişirken dudaklarla ilgili yargılar aynı kalmıştır. Kalın ve dolgun dudaklar geçmişten beri güzelliğin simgesi olmuştur. Kalın dudaklar, güzelliğin yanında dişiliğin, seksiliğin ve çekiciliğin de simgesi olmuştur. Kalın ve büyük dudakların oluşması için kozmetik sektörü her dönem yeni ürünler üretir. Parlatıcılar, dudak kalemleri, rujlar ve jeller bu sektörün en çok tercih edilen ürünleridir. Kadınlar, bu ürünleri geçici çözüm olarak kullanırken dudak büyütme estetiği kalıcı çözüm olarak uygulanır.

Dudak inceliğinden şikayet eden kişilere yönelik yapılan dudaklara hacim ve kalınlık kazandırma amacıyla uygulanan cerrahi işleme dudak büyütme estetiği denir.  Dudak büyütme estetiği, dudaklarının dolgusundan ve şeklinden memnun olmayan bireylerin tercih ettiği bir estetik çeşididir. Dudak estetiği operasyonu farklı yöntemlerle yapılır. Dudağa dolgu maddesi enjeksiyonları en yaygın yöntemdir. Bu yöntemin basit, hızlı ve iyileşme sürecinin kısa olması gibi nedenler tercih oranını arttırır. Dudak estetiği yöntemlerinden bir diğeri ise, ameliyat ile dudakları dolgun hale getirme ve yeniden şekil verme işlemidir. Bu işlem, dudağın içinden kesi yapılarak dudak dokusunu kaydırma işlemidir. Ayrıca, dışarıdan kesi yapılmadığı için ameliyat izi kalmaz ve dudaklar daha belirgin hale gelir. Dudak büyütme estetiği sırasında, hyaluronik asit kullanılır ve böylece dudağı dolgunlaştırıp şekillendirir. Dudak büyütme estetiği, genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilir. Çünkü, planan cerrahi yöntem anestezi yöntemini belirler. Doku transferi ya da doku kaydırma yöntemleri anestezi altında yapılır.  Hekimlerin çok fazla tercih etmediği bir diğer yöntem ise dudaklara yağ enjekte edilmesidir. Bu işlem sonrası şişlik fazla olduğu için pek tercih edilmez. Diğer bir yöntem silikon protezlerin uygulanmasıdır. Fakat silikon protezleri sonucunda, dudak hareketleri değişir ve doğal görünmez. Eğer uyumsuz olursa, çıkarılması gerekir. Hyaluronik asit ise en çok tercih edilen dolgu maddeleridir. 1 ile 2 yıl arasında kalıcılık süresi değişir ve bu hastanın yaşına ve dudak yapısına bağlıdır.

Dudak Büyütme Operasyonu Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Genel olarak dudak büyütme adı altında uygulanan operasyonlarda bireylerin farklı neden ve taleplerle başvurduğu görülebilir. Kimi dudaklarda bütün bir uygulama gerekirken, kimi işlemlerde yalnızca bir kısmına dolgu uygulanması istenebilir. Uygulanabilecek durumlar arasında;

  • Dudak hacminin arttırılması,
  • Çizgisel dudak görünümünün engellenmesi,
  • Yaşlanma etkilerine karşı direnç sağlama,
  • Alt ve üst dudak arasında denge sağlanması,
  • Yüzdeki diğer bölümler arasında denge sağlanması,
  • Sarkık dudak görüntüsünün engellenmesi sayılabilir.

Farklı beklentilerle birlikte, dudak büyütme operasyonları sonucu bireylerimizin memnun kalacağı bir görünüm sağlıyoruz. Üstelik tüm beklentilerin sonucunda oldukça doğal bir görünüm kazandırılmaktadır. Yapay duran ve yüze yakışmayan dudak büyütme uygulamalarından kaçınmaktayız. 

Dudak Büyütme Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dudak büyütme estetiği sonrasında istenilen sonuçlar yakın bir zamanda görülebilir. Fakat estetiğin etkili ve kalıcı olabilmesi için operasyon sonrası dikkat edilmesi noktalar bulunur. İşlem sonrası ilk haftalarda iğne uygulanan yerlerde hafif morarma, kızarıklık, ağrı ve şişlik gibi durumlar gerçekleşebilir. Bu tür durumlar geçicidir ve genellikle operasyon sonra 2-3 gün içinde yok olur. Dudak büyütmek için enjekte edilen dolgunun süresi, hastanın yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak daha uzun sürede ya da daha kısa sürede vücuttan yok olur.  Dudak büyütme estetiği sonrası, dudaklarda morarmalar ve bazen ödemler oluşabilir. Bu tarz sorunlar, ilk 1 haftada meydana gelebilir. Morluk ve ödemin giderilmesi için doktorlar, buz tutulmasını önerir. Ayrıca, morlukların azalması için K vitamini içeren kremler sürülebilir.  Dudak büyütme estetik ameliyatı sonrasında, havuza girilmemesi gerekir. Çünkü havuzdan enfeksiyon kapılması, iyileşme süreci olumsuz etkiler. Havuzun yanında, makyaj malzemeleri de enfeksiyon riski taşır. Operasyon sonrası, yaklaşık 1 hafta makyaj yapılmaması hekimler tarafından önerilir. Dudak büyütme estetiği ameliyatı, ciddi bir ameliyat değildir fakat hastaların hekimlerin tüm tavsiyelerine uymaları gerekir. Çünkü, estetiğin etkili olması sadece operasyonu geçirmekle kalmayıp, sonrasında gereken uygulamaları gerçekleştirmekle mümkündür. Böylece, hastalar estetik bir görüntü elde ederek, kendilerini sosyal yaşamlarında daha iyi hissederler. Dudak büyütme estetiği gelişimini tamamlamış yani 18 yaşından büyük bireylerde uygulanır. İşlem sırasında ağrı ve acı hissi anestezi ve ağrı kesici uygulaması ile az seviyeye getirilir hatta hissedilmez.

Dudak Büyütme Ameliyatı Fiyatları 

Dudak büyütme estetiği fiyatları, yapılacak operasyonun içeriğine göre farklılık gösterir. Liposuction ve dolgu gibi cerrahi olmayan ve cerrahi olan yöntemler dudak estetiği fiyatlarını belirler. Uygulamada kullanılacak olan malzemeler, uygulamanın yapılacağı bölge, klinik ve doktor gibi etkenler de estetik fiyatlarında rol oynar. Dudak büyütme estetiğinde en önemli faktör olan doktorun doğru belirlenmesi gerekir. Bu uygulama, estetik cerrah ya da bu konuda uzman bir dermatolog tarafından yapılması gerekir. Diğer estetik uygulamalarında olduğu gibi, hastaların estetik kaygıdan uzaklaşmaları ve doğallıklarını kaybetmemeleri için doğru hekim ile çalışılması gerekir. Uygulamanın hastaların yüzünde öncesi ve sonrasında nasıl bir görünüm kazanacaklarını bilmeleri için similasyon görmeleri baştan emin bir adım atmalarına yardımcı olur. Ayrıca, hekimin ne sıklıkla dudak büyütme işlemi yaptığı, referansları, daha önce işlemin yapıldığı kişilerin öncesi ve sonrası fotoğrafları ve hekimin bu alanda aldığı eğitimler, kişinin doğru doktor seçimi ve emin adım atması için gereken kriterlerdir. Dudak büyütme estetiğinde bir diğer önemli olan nokta, operasyon sırasında kullanılacak malzemedir. Ucuz, kalitesiz malzemelerin kullanıldığı yerler ucuz olacaktır. Fakat kalitesiz malzemenin enjekte edilmesi, bir zaman sonra estetiği etkisiz kılar. Yani, kaliteli bir yerde dudak estetiği yaptırmak estetiğin etkisini arttırır. Dudak büyütme uygulamalarında özel dolgular kullanılır. Bunlardan bazıları; Juvederm, Restylane, Teosyal, Perlane, Hylaform, Dermadeep ve Surgiderm dir. Bu dolgu malzemelerinin içinde bulunan Hyaluronik asit çok tercih edilir. Fakat bu madde, zamanla vücut tarafından emilir ve bu yüzden işlemin tekrar etmesi gerekir. Hastaların etkili ve kaliteli malzeme seçimlerinde etkili bir araştırma yapmaları ve dudak boyutları, durumları için doğru hekimle ön muayene yaparak belirli bir fiyat çıkartılması gerekir.

Ugurlu Estetik Cerrahi Merkezi

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Uğurlu ve ekibi, arzu ettiğiniz en doğal veya dramatik sonuçları elde etmek için birlikte çalışırken, her adımda ihtiyacınız olan desteği sunarak refahınızı arttırmaktan büyük gurur duymaktadır.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!