Yüzü tekrar dengelemek adına ihtiyaç duyulan operasyonlardan biri olan çene büyütme ameliyatı, çene çizgisinin düzelmesine ve yüzün daha orantılı bir görüntü elde etmesine imkan sağlar. Yaşın ilerlemesi ile beraber azalan kemik yoğunluğu, buna bağlı olarak dokuların yavaş yavaş işlevini kaybetmesine yol açar. Çenenin zamanla geriye çekilmesine neden olan bu durum, daha küçük görünmesine sebebiyet verir. Bu nedenle ihtiyaç duyulan çene büyütme ameliyatları, günümüzde en ileri yöntemler gerçekleştirilerek başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Çene Estetiği Nedir?

Çene estetiği, ortognatik cerrahi olarak da bilinir. Çene estetiği, çene yapısındaki doğuştan gelen problemlerin giderilmesi ve yüzde daha iyi bir görüntünün sağlanması için yapılan operasyondur. Çene estetiğinin uygulanmasına sebep olan birçok etken vardır. Çenenin normalden küçük olması, çene çıkıklığı sorunu olması, alt çene ve üst çene arasında çok fazla mesafe olması, üst çenenin gelişmemiş olması, kaza gibi istenmeyen durumlar sebebiyle çenede hasarlar oluşması, çene asimetrisi ve elmacık kemiklerinin çok büyük ya da küçük olmasıdır. Bu tür problemlere bağlı olarak çene estetiği uygulama yöntemleri değişiklik gösterir. Çene estetiği uygulaması için genellikle üç yöntem tercih edilir. Çene törpülenmesi, çene ucu estetiği ve ortognatik cerrahi bu yöntemler arasında yer alır. Pratik olarak yapılan bir çene estetiği uygulaması olan çene törpülenmesi, çok uzun ve geniş çenelere sahip olan kişiler için uygulanır. Bu uygulama, ağız içerisinden kesi açılarak yapılır. Diğer bir yöntem olan çene ucu estetiği, çene ucunda yaşanan soruna göre belirlenir. Ortognatik cerrahi yöntemi ise, genellikle yüzde yer alan fiziksel sorunların giderilmesinde uygulanır. Bu yöntem sayesinde, alt ve üst çenedeki yamukluk ve bozukluklar giderilir. Ortognatik cerrahi işlemi, ağız içerisinden yapılır. Estetik görüntü açısından çok tercih edilen bir yöntemdir. Çünkü iz bırakmaz. Çene estetiği sırasında, hastalara genel anestezi uygulanır. Çene ameliyatı süresi, yapılacak operasyona göre 1.5 – 3 saat arasında değişim gösterir. Çene estetiği operasyonu, gelişimini tamamlamış yani 18 yaşından büyük bireylere yapılabilir.

Çene estetiği sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Çene estetiği sonrası iyileşme hızı ve süreci kişinin ameliyatında uygulanacak yönteme ve öngörülen tedavi modeline göre farklılık gösterir. Genellikle çene estetiği iyileşme sürecinde, hasta ameliyat sonrası 2-3 gün hastanede kalır ve sonrasında taburcu edilir. Hekimler, çene estetiği sonrası hastaların ilk hasta sıvı gıdalar tüketmelerini önerir. Daha sonrasında katı gıdaya geçiş aşamalı şekilde ilerler. Ayrıca, çene estetiği sonrası ilk zamanlarda ağız bölgesinde şişme, sızıntı biçimde kanama, çene ucunda, çene altında ve yanak bölgesinde şişlikler ve morluklar oluşabilir. Bu tarz sorunların oluşması normaldir ve genellikle ilk haftanın sonunda bu durum azalır ve zamanla kaybolur. Çene estetiği eğer ameliyat ile yapılmış ise, hekimler hastaların antibiyotik kullanmalarını isterler. Bu uygulama, genellikle her cerrahi operasyon sonrası enfeksiyon gelişim riskini engellemek amacıyla uygulanır. Çene estetiği ameliyatı sonrası, uyku pozisyonuna da dikkat edilmesi gerekir. Hekimler, ameliyat sonrası baş bölgesi yüksekte kalacak şekilde istirahat edilmesini ve uyulmasını önerir. Uyku pozisyonun bu şekilde seçilmesi, kanama, morluk ve şişlikleri en aza indirir. Çene estetiği sonrası uygulamanın çeşidine bağlı olarak yaklaşık 10 gün sonra hasta normal yaşantısına dönebilir. Bu süre, dolgu malzemesi uygulamalarında daha kısa iken, cerrahi uygulamalarda daha uzun sürebilir. Çene estetiği ameliyatı sonrası, cerrahi müdahalelerde dikiş atılır. Eğer dikişler kendinden eriyen dikişler ise, alınmasına gerek yoktur. Ağız bölgesinde oluşan şişliklerin ilk ayın sonunda tamamen inmesi beklenir. Çenenin nihai görünümü ise 3 ay sonunda oluşur.

Çene estetiği fiyatları nedir ve nasıl değişir?

 Çene estetiği ameliyatları birçok farklı işlemler içerir ve bu işlemler kişiye özel planlanır. Çene estetiği genellikle dolgu uygulamaları veya silikon implant ile kullanılarak gerçekleştirilir. Dolgu malzemeleri ile cerrahi olmayan uygulamalarla gerçekleştirilen çene estetiği operasyonları klinik ortamlarında gerçekleştirilir. Yağ transferi ile gerçekleştirilen cerrahi işlemler genel anestezi altında yapılır. Bu işlemler, kesi ve dikiş gerekliliği olan uygulamalardır ve hastane ortamında gerçekleştirilir. Çene estetiği fiyatlarında anestezinin de etkisi büyüktü. Genel anestezi altında yapılan uygulamalarda hastalara hastanede bir gece yatış verilir. Bu da ücret üzerinde önemli bir etkendir. Ayrıca, uygulamanın yapılacağı hastane, il, ilçe, uygulamayı gerçekleştirecek doktor ve kullanılacak malzemeler fiyat farklılığını etkiler. Bazı durumlarda çene estetik ameliyatları özel sağlık sigortaları ve SGK tarafından karşılanır. Kişinin genel yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkilere sahip çene problemleri için ameliyatın sağlık ile ilgili işlemleri sağlık sigortaları tarafından karşılanır. Estetik amaçlı olan uygulamalar SGK kapsamına girmez. Dolgu, Liposuction ile yağ toplanma ve yağ transferi gibi uygulamalar ile birlikte yapılacak olan Çene estetiği fiyatları SGK tarafından karşılanmayan uygulamalardır. Çene estetiği işleminde önemli olan bir diğer nokta ise, operasyon sırasında kullanılacak malzemenin fiyatı ve kalitesidir.  Ucuz, kalitesiz malzemelerin kullanıldığı yerler ucuz olacaktır. Fakat kalitesiz malzemenin kullanılması operasyon sırasında bazı komplikasyonların oluşmasına sebep olabilir. Bu yüzden, çene estetiği işleminin kaliteli malzemelerle ve kaliteli bir ortamda yapılması, hastanın iyileşme sürecinin hızı ve sağlıklı bir operasyonun gerçekleşmesi için oldukça önemlidir. Çene estetiği işleminin fiyatının öğrenilmesi için, doktora gidilerek ön muayene yapılması gerekir.

Ugurlu Estetik Cerrahi Merkezi

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Uğurlu ve ekibi, arzu ettiğiniz en doğal veya dramatik sonuçları elde etmek için birlikte çalışırken, her adımda ihtiyacınız olan desteği sunarak refahınızı arttırmaktan büyük gurur duymaktadır.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!