burun estetiği

Burun Estetiği Ameliyatı

Başarılı bir burun estetiği ameliyatı için bilmeniz gerekenler, burun estetiği ameliyatı öncesinde yapılan muayene, ameliyat işlemleri, işlemden sonra dikkat edilmesi gerekenler ve iyileşme süreci ile alakalıdır. Bu bilgilere yazımızda ulaşabilir, daha fazla sorularınız için canlı destek ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Burun Estetiği

Yüzüme uyan burun: Hastalarımızdan aynı isteği duymaktayız. Burun yüzün ortasında olması dudak, yanak ve gözler ile ilişkide olması nedeni ile estetik algımızın oluşmasında önemli bir yer tutmaktadır. Buruna şekil verilirken bu yapılar dikkate alınmalı ve oranlar hep göz önünde tutulmalıdır.

Nasıl bir burun istiyorum: Burun her insanda farklılık göstermekle beraber ‘fabrika yapımı’ burun artık hastalarımız tarafından istenmemekle beraber ameliyatta başarı hastanın ne istediğinin doktoru ile beraber doğru bir iletişimden geçmektedir. Hastalarımızın nasıl bir burun istediği mesela düz, hafif kavisli ya da estetik görünümlü burun sırtı ya da burun ucundaki kalkıklık oranı detaylı şekilde değerlendirilir.

Ameliyattan sonra burnum nasıl görünecek? : Hastalarımızdan gelen taleplerden bir tanesi de acaba ameliyattan sonra nasıl görünecek. Hastalarımıza daha iyi bir fikir vermek için özellikle profil pozlarda simülasyon yapılır. Böylece gerçekten düşündüğü burun şeklinin kendi yüzüne uyup uymayacağına karar verilir. Ancak unutulmamalıdır ki hiçbir cihaz geleceği göstermez bu işlem yalnızca fikir vermek içindir.

Biz nasıl yapıyoruz? : Her bir burun için uygun teknikleri seçmek burun anatomisi ve yüz estetiği hakkında detaylı bilgi sahibi olmayı gerektirir. Ameliyat öncesi detaylı analizler ve incelemeler ile her hastanın burnunda bulunan problemler tespit edilip ona göre bir ameliyat planı hazırlanır.

Son teknikler ve teknolojiler: Burun ameliyatlarının başarısında sürekli değişen tekniklerin takip edilmesi önem arz etmektedir. Biz uluslararası kongrelerde diğer meslektaşlarımız ile bilgi alış verişi yaparak sürekli dünyadaki değişimi takip ederek hastalarımıza daha fazla faydalı olmaya çalışıyoruz. Artık burun kemiklerini şekillendirirken kırmak yerine piezo yardımı ile kemikler kesilerek istenildiği gibi şekil verebiliyoruz. Böylece eskiden sık karşılaşılan göz altı morluklarından kurtulurken daha estetik bir görüntü elde edilir.

Cerrahi Hedefler

Yüze uyumlu, estetik algısı yüksek ve olabildiğine doğal burunlara şekil vermek çalışmamızın önemli kısmını oluşturmaktadır. Ama asıl amaç hastamızın ameliyat sonrası mutlu olmasını sağlamaktır. Gerekli takipler ve eğer gerekirse yerinde dokunuşlar ile burun şeklinin korunması ve güzelleştirilmesi hastalarımız ile beraber ulaşmak istediğimiz yerdir.

Rinoplasti Muayenesi

Başarılı bir burun estetiğinin anahtarı rinoplasti muayenesi ile başlar.  Burnunuz ve diğer yüz özellikleri bir bütün olarak değerlendirilir. Burunda ve yüzde olan eğrilikler, asimetriler not alınıp kayıt altına alınır. Sonrasında burun içi muayenesi yapılarak burun içindeki eğrilikler, etlerin durumu ve nefes ile ilgili başka problemler tespit edilir. Bütün incelemeler ve hesaplamalar sonrası hastaya uygun ameliyat planı çıkarılır. Önemli olan başka bir konuda ameliyat ile elde edilebilecek sonuç ile hastamızın beklentilerinin karşılanıp karşılanamayacağı ve çene uzatma, yanaktan yağ alma gibi ek işlemlere ihtiyaç duyulup duyulmayacağının konuşulmasıdır.

Burun Estetiği İçin En Uygun Adaylar Kimlerdir?

Yüz özellikleri olgunluğa ulaştıktan sonra, genellikle ergenlikten yaklaşık bir yıl sonra, burun estetiği yapılabilir. Yaş sınırlaması yoktur. 15 ile 80 yaş arasında yapılabilir. Önemli olan rinoplasti ameliyatı olacak kişinin ameliyattan ne kazanacağını ve bunun aşamalı bir şekilde olacağını anlayacak ruhsal olgunluğa ulaşmış olması gerekmektedir.

Ugurlu Estetik Cerrahi Merkezi

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Uğurlu ve ekibi, arzu ettiğiniz en doğal veya dramatik sonuçları elde etmek için birlikte çalışırken, her adımda ihtiyacınız olan desteği sunarak refahınızı arttırmaktan büyük gurur duymaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Prosedürü 

Burun estetiğini,  genel anestezi altında yapmayı tercih ediyoruz. Ancak burun sırtı törpülenmesi ya da burun ucu estetiği lokal anestezi ile yapılabilir. İşlem bir ila iki saat arasında tamamlanır. İşlemleri Memorial Bahçelievler hastanesinde yapmaktayız. Hastalarımız işlem sonrası bir gün istirahat etmekte ve son kontrol sonrası taburcu edilmektedirler.  Yapılan işleme göre alçı yada splint kullanılmışsa 5. Günde çıkartıyoruz

Kullandığımız Teknikler

Kapalı rinoplasti: Kapalı Rinoplasti daha az invaziv bir işlemdir, ancak bu teknik için daha karmaşık düzeltme gereksinimleri uygun olmayabilir. Burun ucunda kesik yapmadan burun içinden yapılan kesiler ile işlem yapılır. Daha ziyade burun ucunda çok değişiklik istemeyen burun sırtında küçültme ya da kavis isteyen hastalar için uygundur. Açık Rinoplasti, tüm nazal yapılara kapsamlı görselleştirme ve erişim sağlar. Danışmanlık randevusu sırasında Dr. Uğurlu, hangi tekniğin hasta için en uygun olduğunu belirlenir.

Açık Burun Estetiği: Burun tabanında, burun delikleri arasında küçük bir kesi kullanılarak yapılır. Burun yapıları daha net ortaya konar, özellikle burun ucu ve burunda eğrilik olan hastalara tercih ettiğimiz bir yöntemdir. İyileşme dönemi kapalı tekniğe göre uzun olmasına rağmen dünyada en çok tercih edilen yöntemdir.

Septoplasti Cerrahisi: hava akımını azaltan veya burnundan nefes almada zorluk çeken hastalar için uygun olabilir. Septoplasti, plastik cerrahınızın burun delikleri ve burun üst kısmındaki iç sert yapılar arasındaki duvarı düzeltmesine izin verir. Sapmış bir septumun düzeltilmesi veya burun iç yapılarının onarılması nefes almanızı artıracağı gibi hayat kalitenizi de iyileştirecektir. Bazı bireyler için septoplasti horlamayı da azaltabilir. Estetik burun ameliyatı sırasında burunda olan eğriliklerde düzeltilir.

Rinoplasti İçin Ne Tür Bir Anestezi Kullanılır?

Burun estetiğini,  genel anestezi altında yapmayı tercih ediyoruz. Ancak burun sırtı törpülenmesi ya da burun ucu estetiği lokal anestezi ile yapılabilir. İşlem bir ila iki saat arasında tamamlanır. Genel anestezi işleminde hastamız uyuyor olurken, bütün yaşam fonksiyonları deneyimli bir ekip tarafından kontrol altında tutulmaktadır. Gelişen teknoloji ve teknikler sayesinde en güvenli anestezi yöntemlerindendir.

İşlem Ne Kadar Sürer?

Zaman miktarı, hangi tür düzeltmelerin gerekli olduğuna bağlı olarak değişir. Prosedür süreleri, vakanın karmaşıklığına bağlı olarak 1-2 saat arasında değişebilir. Revizyon rinoplasti vakaları genellikle primer rinoplastilerden daha fazla operasyon süresi gerektirir.

İşlemden Sonra

İşlem sonrası ilk iki gün özellikle yanak bölgesine her saat buz uygulaması önerilir. Şişlik en fazla 3. Gün artacağı için buz uygulması önemlidir. Taburculuk sonrası gerekli antibiyotik ve ağrı kesiciler reçete edilerek iyileşme sürecinin rahat geçmesi sağlanır. Şişlik ve morluğun olmaması için her hastamıza özel bir reçete hazırlanır. İşlem sonrası 5. Günde alçı ve splint alınarak burun bandajı yapılır.

İyileşme Süreci

Kişisel özellikler iyileşme süresini belirlese de, çoğu hasta bir hafta içinde işe geri dönebilir. Hastalardan iki haftalık bir süre boyunca fiziksel efordan kaçınmaları istenmektedir. Yanaklarda oluşan morluk piezo teknolojisi, ile önemli ölçüde azalmakla beraber oluştuğunda 1 hafta içinde anlamlı olarak azalır.  Şişliğin çoğu, ameliyattan sonraki ilk birkaç haftada çözülür.  İşlem sonrası burun şekli 1. Ayda belli olmaya başlar, ancak 1 yıllık iyileşme sürecinde ince değişiklikler görülecektir. Eğer burun bölgesinde ek işlem gerektiriyorsa tam iyileşme süreci beklenmelidir. Burunda iyileşme burun sırtından başlayarak burun ucuna doğru ilerler.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!