burun kemiği düzeltme
  • 1
  • 0

Burun kemiğindeki kemer, burundaki kıkırdak bozukluğunu düzeltmeye yönelik cerrahi müdahaleye rinoplasti adı verilir. Burun ortasında septum adı verilen yapıda eğrilik olduğu durumlarda uygulanır. Bu eğrilik doğuştan olabileceği gibi, sonradan alınan darbe yolu ile oluşmuş da olabilir. Küçükken alınan bir darbe sonucunda oluşan 1 milimetrelik önemsiz kaymalar, burun gelişimi devam ettirirken artabilir.

Burun Kemiği Düzeltme Ameliyatı

Burun kemiği düzeltme ameliyatlarında genel anestezi uygulaması tercih edilir. Ameliyat süresi ortalama 3 saattir. Burun üzerinden yapılan bir kesiden girilerek kıkırdak zarı kaldırılır ve eğri kıkırdak alanları çıkarılır. Bazı durumlarda törpüleme bazı durumlarda ise kesiler yaparak uygulanır. Çıkıntı ya da yamukluk olan kısım törpüleme yolu ile ya da fazla kıkırdak kemik dokusu kesilerek düzeltilir.

Burun Kemiği Düzeltme Ameliyatında Yaş Sınırı Var mı?

Kemik kıkırdak gelişiminin tamamlanması 16-18 yaşı bulur. 18 yaşından sonra burun kemiğinin gelişimi durduğu için eğriliğin artması söz konusu değildir. Ameliyatla düzeltilebilir ve daha sonra bozulma görülmez. Bu nedenle burun kemiği düzeltme ameliyatları 18 yaş altı hastalarda önerilmez.

Burun Kemiği Düzeltme Ameliyatı Sonrası Neler Yapılır?

* Hasta ertesi gün taburcu edilir ve 10 gün içinde dikişler kendiliğinden düşer.

* Burun içi ödem ve ameliyat sonrası yerleştirilen silikon plaklar nedeniyle nefes almada zorluk yaşanabilir. Silikon plaklar genellikle 5-7 günde hekim kontrolünde çıkarılmaktadır.

* Burnun kemikli olan kısmının törpülenmesi, kemiklerin şekillendirilmesi işlemi sırasında vücut dokularındaki kan gözaltı çukurlarına baskı yapar. Bu durum göz kapaklarının şişmesine sebep olabilir. Ancak bu durum ağrı olacağı anlamına gelmez. 1 Hafta içinde şişlikler inecektir.

* Burun ucu ve üst dudakta uyuşma ve karıncalanma hissedilebilir. Bu his geçicidir.

* Ameliyattan sonraki ilk günlerde sulu ve yumuşak gıdalar tercih edilmelidir.

* Hastalara dinlenme esnasında başlarını yüksekte tutmaları önerilir.

* Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.

* İlk birkaç gün burun ucundan sızıntı şeklinde kanama olması normaldir. Aşırı olması halinde hekim kontrolü gerekir.

* Bir süre burun dış etkenlere ve darbelere karşı korunmalıdır.

* Burun içi hekim tarafından önerilecek bir sprey ile birkaç ay süreyle nemlendirilmelidir.

Burun Kemiği Düzeltme Ameliyatı Hangi Durumlarda Gereklidir?

Burunda doğuştan var olan şekil bozukluğu, nefes almayı güçleştiren kemik eğriliği, kaza sonucu oluşan bir takım burun deformasyonları mevcutsa hem sağlık hem estetik açısından hastayı rahatsız eder. Burun kemiğinin eğrilmesine deviasyon denir. Deviasyon başta nefes alma sıkıntısı olmak üzere, buna bağlı pek çok hastalığın da sebebi olabilir. İki burun kanalından eşit nefes alamamak baş ağrısına sebep olabilir. Özellikle uyurken horlama yapabilir ya da ağızdan nefes alma zorunluluğu yarattığı için vücut üst solunum yolları hastalıklarına açık hale gelebilir. Hayat kalitesinin ve konforun düşmesi nedeniyle yorgun uyanma, halsizlik, huzursuzluk gibi belirtiler görülebilir. Bu nedenle düzeltilmesi gereken bir durumdur.

Burun Kemiği Düzeltme Ameliyatı Fiyatları

Burun kemiği düzeltme ameliyat fiyatını değiştiren birçok etken vardır. Hastane seçimi, hekimin kendi belirlediği ücret, ameliyatın ilk kez ya da daha önce de yapılmış olması, burun kemiği dışında nefes almada güçlük gibi sebepler fiyat oranlarında değişikliklere sebep olabilir

Yorum Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!