ben aldırma
  • Estetik
  • Yazan Alper Mete Uğurlu
  • 19 Kasım 2018
  • 1
  • 0

Hemen hemen her insanda görülebilen benler insanların vücutlarında ortaya çıkan yassı ya da kabarık yapılardır. Renkleri ve büyüklükleri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Benler çoğunlukla zararsızdır. Kişi, benlerinden dolayı görsel rahatsızlık duyuyorsa ben aldırma işlemi yapılır.

Ben Aldırma Operasyonu

Benler çoğunlukla zararsız olmalarına rağmen insanları rahatsız edebilecek seviyelere gelebilirler. Dekolte bölgesinde, saç bölgesinde, yüz bölgesinde gibi yerlerde oluşan ve insanlara rahatsızlık veren benler ortaya çıkabilmektedir. Benler insanın gelişiminin ilk yirmi yılında ortaya çıkmaktadır. İnsanların kendi görünümlerini benler yüzünden beğenmemesi özgüven eksikliğine sebep olabilir. Bu açıdan bakıldığı zaman bel aldırma işlemi insanları sosyal ve psikolojik anlamda rahatlatmaktadır.

Bazı durumlarda benlerin alınması tıbbi yönden de gerekli görülmektedir. Benlerde, aşağıda sıralayacağımız değişikliklerin olması durumunda patolojik inceleme için alınmaları gerekir :

Kanama

Kaşıntı

Değişik renk tonlarında olmaları

Kenar düzensizliği

Asimetri

Üzerinde kabuklanma

Kıllanma artışı

Çevresinde kızarıklık

Boyutunda 6 mm’den daha fazla ya da anormal derecede artış olması

Benler, bulunduğu yerlere göre de sıkıntı yaratabilmektedir. Saç derisinde bulunan benler saçlarınızı taradığınız esnada yaralanabilir. Bunun yanı sıra, sakal arasındaki benler de tıraş olurken yaralanabilir.  Deriden kabarık benler elinizin ulaşacağı bir yerde ise eliniz sık sık bene takılabilir. El, ayak ve bacaktaki benler çoğunlukla travmaya maruz kalabilir.

Benler kişiye görsel açıdan rahatsızlık verebilir. Üzerinde kıl bulunan benler kişiye özgüven ve motivasyon eksikliği yaşatabilir. Bunun yanı sıra, yüz bölgesinde bulunan çok sayıda koyu renkli benler, yüzün lekeli gibi görünmesine sebep olur.

Doğuştan olan benler zamanla yaşlanabilir. Pul bul dökülebilir. Bu döküntüler kaşıntı hissine sebep olur. Kaşımak istemesine rağmen bene zarar vereceğini düşünen kişi, bundan rahatsızlık duyabilir.

Çok sık karşılaşılan ve kişiyi görsel açıdan rahatsız eden, giysilere takılması ile insana zor dakikalar yaşatan ve kabarık olan benlere et beni denir. Genellikle kötü huylu olmayan et benlerinin tedavisinde yapılacak tek işlem köküyle beraber alındığı operasyondur.

Eskiden bir nevi güzellik simgesi olan yüz benleri, günümüzde pek istenmemektedir. Görsel açıdan rahatsızlık vermesinin yanı sıra sağlık açısından da riskleri vardır. Yüzün güneşe sürekli ve dik gelmesi sonucunda bu benlerin kansere dönüşme riski de artmaktadır. Bu yüzden bir an önce alınmasında fayda vardır.

Ben aldırma işlemi nasıl yapılır?

Ben alımı lokal anestezi ile yapılabilen ve zor olmayan bir işlemdir. 15 dakikalık bir uyuşturma sonrasında benin büyüklüğüne göre, her bir ben için 15-20 dakikada alım gerçekleştirilir. Bir hafta sonrasında dikişler alınmaktadır. Bu süre içinde su temasının olmasına dikkat etmek gerekir.

Dikiş alındıktan sonra o bölge biraz şişkin ve kızarık olur fakat bu durum kalıcı değildir. Kızarıklık zamanla solar ve neredeyse görünmez.

Alınan ben şüpheli görünüyorsa inceleme için laboratuvara gönderilir. İnceleme çıkan sonuca göre işlem biter veya başka safhaya geçer.

Ben aldırma konusunda en çok merak edilenler

Ben aldırmanın herhangi bir sakıncası yoktur.  Benleri aldırmanın kansere yol açacağı algısının aslı yoktur. Bir nevi şehir efsanesidir denilebilir. Benin kansere dönüşecek potansiyeli varsa er geç dönüşür. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey şudur :Özellikle güneşin dik geldiği kulak, burun, el sırtı  ve yüz bölgesindeki benlerin, geç kalınmadan, kontrol edilmesi şarttır.

Ben alımı işleminde,benin iz bırakmaması ve deride hasara sebep olmaması için alanında uzman hekimlere başvurulması gerekmektedir. İşinin uzmanı olmayan ve estetik işlerinde ruhsatı bulunmayan yerlerde ben alımı işlemi yapılmamalıdır.  Bu yerlerde yapılan işlemlerde, enfeksiyon kapma riski oldukça yüksektir.

Ben aldırma fiyatları ile ilgili bilgi almak için whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Ekleyin

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.

× Hemen Fiyat Bilgisi Alın!